Alpina G12 7 Series LCI B7 Long xDrive Specifikationer
(2019 - 2022) - år 2019, 2020, 2021, 2022
|
|
| Generation : | G12 LCI |
| Kaross : | Sedan |
| Num. av Dörrar : | 4 dörrar |
|
|
| Motorkonfiguration : | V 8 |
| Motorkod : | M5 |
| Bränsle : | Bensin |
| Bränslesystem : | Direct Injection |
| Motorupphängning : | Längsgående |
| Motorposition : | Främre |
| Motorvolym : | 268.2 cu-in / 4395 cm3 |
| Cylinderdiameter x Slaglängd : |
3.5 x 3.48 tum 89.0 x 88.3 mm |
| Ventiler : | 32 ventiler |
| Överladdning : | Bi-Turbo |
| Hästkrafter : |
600 HP / 608 PS / 447 kW @ 5500 - 6500 v/min |
| Vridmoment : |
590 lb-ft / 800 Nm @ 2000 - 5000 v/min |
| Drivlina : | AWD |
| Växellåda : |
8 hastigheter Automatic
|
|
|
| Bränsleförbrukning - Stadskörning NEDC : |
15 MPG 15.9 L/100 km 18 MPG UK |
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning NEDC : |
28 MPG 8.3 L/100 km 34 MPG UK |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning NEDC : |
21 MPG 11.1 L/100 km 25 MPG UK |
| Räckvidd : | 436 miles / 702 km |
| Tankvolym : |
20.6 gallons 78 L 17.2 UK gallons |
| CO2 utsläpp : | 253 g/km (Alpina) |
| Utsläppsstandard : | Euro 6d |
| Katalysator : | 3-way catalyst |
|
|
| Topphastighet : | 205 Mph / 330 km/h |
| Bromsförmåga 0 till 60 mph (0 till 96 Km/h) : | 3.4 s |
| Acceleration 0 till 100 km / h (0-62 mph) : | 3.6 s |
|
|
| Axelavstånd : | 126.38 tum / 321.0 cm |
| Längd : | 207.4 tum / 526.8 cm |
| Bredd : | 74.88 tum / 190.2 cm |
| Höjd : | 58.7 tum / 149.1 cm |
| Cx : | - |
| Vikt : | 4641 lbs / 2105 kg |
| Vikt / Hästkrafter Förhållandet : | 3.5 kg/hp |
|
|
| Antal sittplatser : | 4 platser |
| Bagageutrymme : | - |
|
|||
| Frambromsar : |
Vent skivor (15.55 tum / 395 mm) |
||
| Bakbromsar : |
Vent skivor (14.57 tum / 370 mm) |
||
| Framdäcken : | 255/40 R20 | ||
| Bakdäck : | 295/35 R20 | ||
| Framvagnsupphängning : | Independent Double wishbone. Air Suspension. Anti-roll bar. | ||
| Bakvagnsupphängning : | Multi-link. Air Suspension. Anti-roll bar. | ||









