Alpina F02 7 Series B7 Bi-Turbo L Specifikationer
(2009 - 2012) - år 2009, 2010, 2011, 2012
|
|
| Generation : | F01 / F02 |
| Kaross : | Sedan |
| Num. av Dörrar : | 4 dörrar |
|
|
| Motorkonfiguration : | V 8 |
| Motorkod : | M1 |
| Bränsle : | Bensin |
| Bränslesystem : | Direct Injection |
| Motorupphängning : | Längsgående |
| Motorposition : | Främre |
| Motorvolym : | 268.2 cu-in / 4395 cm3 |
| Cylinderdiameter x Slaglängd : |
3.5 x 3.48 tum 89.0 x 88.3 mm |
| Ventiler : | 32 ventiler |
| Överladdning : | Bi-Turbo |
| Hästkrafter : |
500 HP / 507 PS / 373 kW @ 5500 v/min |
| Vridmoment : |
516 lb-ft / 700 Nm @ 3000 - 4750 v/min |
| Drivlina : | RWD |
| Växellåda : |
6 hastigheter Automatic
|
|
|
| Bränsleförbrukning - Stadskörning NEDC : |
14 MPG 17.4 L/100 km 16 MPG UK |
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning NEDC : |
26 MPG 9 L/100 km 31 MPG UK |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning NEDC : |
19 MPG 12.1 L/100 km 23 MPG UK |
| Räckvidd : | 421 miles / 677 km |
| Tankvolym : |
21.7 gallons 82 L 18 UK gallons |
| CO2 utsläpp : | 282 g/km (Alpina) |
| Utsläppsstandard : | Euro 5 |
| Katalysator : | Yes, with Lamda-Sensor |
|
|
| Topphastighet : | 188 Mph / 302 km/h |
| Bromsförmåga 0 till 60 mph (0 till 96 Km/h) : | 4.5 s |
| Acceleration 0 till 100 km / h (0-62 mph) : | 4.8 s |
| 0 till 1000m : | 23.1 s |
|
|
| Axelavstånd : | 126.38 tum / 321.0 cm |
| Längd : | 205.79 tum / 522.7 cm |
| Bredd : | 74.88 tum / 190.2 cm |
| Höjd : | 58.43 tum / 148.4 cm |
| Max släpvagnsvikt : | 4630 lbs / 2100 kg |
| Cx : | 0.32 |
| Vikt : | 4564 lbs / 2070 kg |
| Vikt / Hästkrafter Förhållandet : | 4.1 kg/hp |
|
|
| Antal sittplatser : | 5 platser |
| Bagageutrymme : | - |
|
|||
| Frambromsar : |
Vent skivor (14.72 tum / 374 mm) |
||
| Bakbromsar : |
Vent skivor (14.57 tum / 370 mm) |
||
| Framdäcken : | 245/35 R21 | ||
| Bakdäck : | 285/30 R21 | ||
| Framvagnsupphängning : | Independent. Coil springs. Anti-roll bar. | ||
| Bakvagnsupphängning : | Independent. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
Hur snabbt går en Alpina F02 7 Series B7 Bi-Turbo L?
Alpina F02 7 Series B7 Bi-Turbo L kan nå 0 till 100 km/h (0 till 62 mph) på 4.8 sekunder och 0 till 96 km/h (0 till 60 mph) på 4.5 sekunder, med en topphastighet på 302 km/h / 188 mph.
Hur många hästkrafter (hp) har en 2009 Alpina F02 7 Series B7 Bi-Turbo L?
En 2009 Alpina F02 7 Series B7 Bi-Turbo L har 507 PS / 500 bhp / 373 kW.
Hur mycket väger en Alpina F02 7 Series B7 Bi-Turbo L?
Alpina F02 7 Series B7 Bi-Turbo L väger 2070 Kg / 4564 lbs.
Vad är bränsleförbrukningen för Alpina F02 7 Series B7 Bi-Turbo L?
Alpina F02 7 Series B7 Bi-Turbo L bränsleförbrukning är Stadskörning NEDC 14 MPG / 17.4 L/100 km / 16 MPG UK / Landsvägskörning NEDC 26 MPG / 9 L/100 km / 31 MPG UK / Blandad körning NEDC 19 MPG / 12.1 L/100 km / 23 MPG UK.
Vilken motor har Alpina F02 7 Series B7 Bi-Turbo L?
Alpina F02 7 Series B7 Bi-Turbo L har en V 8, Bensin motor med 4395 cm3 / 268.2 cu-in kapacitet.









