Volkswagen Transporter T7 Van LWB High-Roof PanAmericana 2.0 TDI 150HP Specs
(2025 - ) - Technical Specifications for Years 2025, 2026Key Specs
1995 cm3
150 PS / 110 kW
360 Nm
175 km/h
7.1 L/100 km
40 MPG UK
|
|
| Generation : | Transporter T7 - 2025 New Model |
| Body : | Van |
| Num. of Doors : | 4 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | Ford Diesel EcoBlue |
| Fuel type : | Diesel |
| Fuel System : | Common Rail |
| Lubrication : |
See oil information Volkswagen Transporter T7 Van LWB High-Roof PanAmericana 2.0 TDI 150HP Oil Specifications - Engine oil All Weather: 0W30 OEM: WSS-M2C950-A API/ACEA: ACEA C2 Engine oil capacity (with filter): 8.3 L |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 121.7 cu-in / 1995 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.31 x 3.54 inches 84.01 x 90.03 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | Turbo Intercooler |
| Compression Ratio : | 16.5 |
| Horsepower : |
148 HP / 150 PS / 110 kW @ 3500 rpm |
| Maximum torque : |
265 lb-ft / 360 Nm @ 1500-2500 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
6 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Combined WLTP: |
33 MPG 7.1 L/100 km 40 MPG UK |
| Range (WLTP): | 481 miles / 774 km |
| Fuel Tank Capacity : |
14.5 gallons 55 L 12.1 UK gallons |
| AdBlue Tank : |
5.3 gallons 20 L 4.4 UK gallons |
| CO2 emissions WLTP : | 187 g/km (Volkswagen) |
| Catalytic converter : | Particle Filter (with SCR cat.) |
|
|
| Top Speed : | 109 Mph / 175 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 13.4 s |
|
|
| Wheelbase : | 137.8 inches / 350.0 cm |
| Length : | 214.57 inches / 545.0 cm |
| Width : | 80 inches / 203.2 cm |
| Width with mirrors : | 89.57 inches / 227.5 cm |
| Height : | 77.95 inches / 198.0 cm |
| Front Axle : | 67.91 inches / 172.5 cm |
| Rear Axle : | 67.56 inches / 171.6 cm |
| Cargo box inside length : | 118.19 inches / 300.2 cm |
| Max. width at wheelhouse : | 54.8 inches / 139.2 cm |
| Rear door width : | 55.12 inches / 140.0 cm |
| Rear door height : | 51.81 inches / 131.6 cm |
| Side door width : | 40.55 inches / 103.0 cm |
| Side door height : | 51.22 inches / 130.1 cm |
| Max. Towing Capacity Weight : | 6173 lbs / 2800 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 4264 lbs / 1934 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 12.9 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 3 seats |
| Trunk / Boot capacity : | - |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (12.13 inches / 308 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (11.97 inches / 304 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 215/60 R17 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 215/60 R17 | ||
| Turning circle : | 45.3 feet / 13.8 m | ||
| Front Suspension : | MacPherson struts. Coil springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Independent. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
How fast is a Volkswagen Transporter T7 Van LWB High-Roof PanAmericana 2.0 TDI 150HP?
The Volkswagen Transporter T7 Van LWB High-Roof PanAmericana 2.0 TDI 150HP can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 13.4 seconds and has a top speed of 175 km/h / 109 mph.
How many horsepower (hp) does a 2025 Volkswagen Transporter T7 Van LWB High-Roof PanAmericana 2.0 TDI 150HP have?
The 2025 Volkswagen Transporter T7 Van LWB High-Roof PanAmericana 2.0 TDI 150HP has 150 PS / 148 bhp / 110 kW.
How much does a Volkswagen Transporter T7 Van LWB High-Roof PanAmericana 2.0 TDI 150HP weighs?
The Volkswagen Transporter T7 Van LWB High-Roof PanAmericana 2.0 TDI 150HP weighs 1934 Kg / 4264 lbs.
What is the Volkswagen Transporter T7 Van LWB High-Roof PanAmericana 2.0 TDI 150HP gas mileage?
The Volkswagen Transporter T7 Van LWB High-Roof PanAmericana 2.0 TDI 150HP gas mileage is 33 MPG / 7.1 L/100 km / 40 MPG UK Combined WLTP.
What engine is in Volkswagen Transporter T7 Van LWB High-Roof PanAmericana 2.0 TDI 150HP?
The Volkswagen Transporter T7 Van LWB High-Roof PanAmericana 2.0 TDI 150HP has a Inline 4, Diesel engine with 1995 cm3 / 121.7 cu-in capacity.







