Volkswagen ID.3 2023 GTX 79kWh 286HP Specs
(2024 - ) - Technical Specifications for Years 2024, 2025, 2026
|
|
| Generation : | ID.3 MK1 |
| Body : | Hatchback |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine Type : | Electric |
| Total electric power : | 282 HP / 286 PS / 210 kW |
| Total electric torque : | 401 lb-ft / 545 Nm |
| Horsepower : | 282 HP / 286 PS / 210 kW |
| Maximum torque : | 401 lb-ft / 545 Nm |
| Number of electric engines: | 1 |
| Electric engine 1 type: | PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor |
| Rear Axle Electric Engine Power: | 282 HP / 286 PS / 210 kW |
| Rear Axle Electric Engine Torque: | 401 lb-ft / 545 Nm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
1 speed Reduction Gear
|
|
|||||||||||||
| Range (WLTP): | 375 miles / 604 km | ||||||||||||
| Average energy consumption WLTP: | 4.29 miles/ kWh (14.5 kWh / 100 km) | ||||||||||||
| Battery type : | Lithium-NMC Lithium nickel manganese cobalt | ||||||||||||
|
|||||||||||||
| Fast charge current : | 185.0 kW | ||||||||||||
| Battery capacity : | 84.0 kWh | ||||||||||||
| Net battery capacity : | 79.0 kWh | ||||||||||||
| CO2 emissions WLTP : | 0 g/km (Volkswagen) | ||||||||||||
|
|
| Top Speed : | 112 Mph / 180 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 5.9 s |
|
|
| Wheelbase : | 109.06 inches / 277.0 cm |
| Length : | 167.87 inches / 426.4 cm |
| Width : | 71.22 inches / 180.9 cm |
| Width with mirrors : | 81.5 inches / 207.0 cm |
| Height : | 61.57 inches / 156.4 cm |
| Front Axle : | 60.98 inches / 154.9 cm |
| Rear Axle : | 60.08 inches / 152.6 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 4376 lbs / 1985 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 6.9 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 13.6 cu-ft / 385 L |
| Trunk / Boot First Row : | 44.7 cu-ft / 1267 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 215/45 R20 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 215/45 R20 | ||
| Turning circle : | 34.4 feet / 10.5 m | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Multi-link. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
What engine is in Volkswagen ID.3 2023 GTX 79kWh 286HP?
The Volkswagen ID.3 2023 GTX 79kWh 286HP has 1 electric engine(s) PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor.
How many horsepower (hp) does a 2024 Volkswagen ID.3 2023 GTX 79kWh 286HP have?
The 2024 Volkswagen ID.3 2023 GTX 79kWh 286HP has 286 PS / 282 bhp / 210 kW.
How much does a Volkswagen ID.3 2023 GTX 79kWh 286HP weighs?
The Volkswagen ID.3 2023 GTX 79kWh 286HP weighs 1985 Kg / 4376 lbs.
What is the top speed of a Volkswagen ID.3 2023 GTX 79kWh 286HP?
The Volkswagen ID.3 2023 GTX 79kWh 286HP top speed is 180 Km/h / 112 mph.
Is Volkswagen ID.3 2023 GTX 79kWh 286HP All Wheel Drive (AWD)?
No, the Volkswagen ID.3 2023 GTX 79kWh 286HP is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).
How fast is a Volkswagen ID.3 2023 GTX 79kWh 286HP?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 5.9 seconds and has a top speed of 112 mph.
The Volkswagen ID.3 2023 GTX 79kWh 286HP has 1 electric engine(s) PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor.
How many horsepower (hp) does a 2024 Volkswagen ID.3 2023 GTX 79kWh 286HP have?
The 2024 Volkswagen ID.3 2023 GTX 79kWh 286HP has 286 PS / 282 bhp / 210 kW.
How much does a Volkswagen ID.3 2023 GTX 79kWh 286HP weighs?
The Volkswagen ID.3 2023 GTX 79kWh 286HP weighs 1985 Kg / 4376 lbs.
What is the top speed of a Volkswagen ID.3 2023 GTX 79kWh 286HP?
The Volkswagen ID.3 2023 GTX 79kWh 286HP top speed is 180 Km/h / 112 mph.
Is Volkswagen ID.3 2023 GTX 79kWh 286HP All Wheel Drive (AWD)?
No, the Volkswagen ID.3 2023 GTX 79kWh 286HP is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).
How fast is a Volkswagen ID.3 2023 GTX 79kWh 286HP?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 5.9 seconds and has a top speed of 112 mph.






