Volkswagen Golf 8 1.5 TSI 150HP Specs
(2022 - 2024) - Technical Specifications for Years 2022, 2023, 2024Key Specs
Petrol
91.4 cu-in
1498 cm3
1498 cm3
Inline 4
148 HP
150 PS / 110 kW
150 PS / 110 kW
184 lb-ft
250 Nm
250 Nm
139 Mph
224 km/h
224 km/h
43 MPG
5.5 L/100 km
51 MPG UK
5.5 L/100 km
51 MPG UK
|
|
| Generation : | Golf 8 |
| Body : | Hatchback |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | DPC |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | Direct Injection |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 91.4 cu-in / 1498 cm3 |
| Bore x Stroke : |
2.93 x 3.38 inches 74.5 x 85.9 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | Turbo Intercooler |
| Compression Ratio : | 10.5 |
| Horsepower : |
148 HP / 150 PS / 110 kW @ 5000 rpm |
| Maximum torque : |
184 lb-ft / 250 Nm @ 1500 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
6 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Low WLTP: |
32 MPG 7.4 L/100 km 38 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Medium WLTP: |
44 MPG 5.3 L/100 km 53 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - High WLTP: |
50 MPG 4.7 L/100 km 60 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Extra high WLTP: |
44 MPG 5.4 L/100 km 52 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined WLTP: |
43 MPG 5.5 L/100 km 51 MPG UK |
| Range (WLTP): | 565 miles / 909 km |
| Fuel Tank Capacity : |
13.2 gallons 50 L 11 UK gallons |
| CO2 emissions WLTP : | 125 g/km (Volkswagen) |
| Emission standard : | Euro 6d - WLTP |
| Catalytic converter : | Particle Filter |
|
|
| Top Speed : | 139 Mph / 224 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 8.5 s |
|
|
| Wheelbase : | 103.78 inches / 263.6 cm |
| Length : | 168.66 inches / 428.4 cm |
| Width : | 70.43 inches / 178.9 cm |
| Width with mirrors : | 81.61 inches / 207.3 cm |
| Height : | 57.32 inches / 145.6 cm |
| Front Axle : | 60.35 inches / 153.3 cm |
| Rear Axle : | 59.21 inches / 150.4 cm |
| Max. Towing Capacity Weight : | 3307 lbs / 1500 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 2934 lbs / 1331 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 8.9 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 13.5 cu-ft / 381 L |
| Trunk / Boot First Row : | 43.7 cu-ft / 1237 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 205/55 R16 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 205/55 R16 | ||
| Turning circle : | 35.8 feet / 10.9 m | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Multi-link. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
What engine is in Volkswagen Golf 8 1.5 TSI 150HP?
The Volkswagen Golf 8 1.5 TSI 150HP has a Inline 4, Petrol engine with 1498 cm3 / 91.4 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2022 Volkswagen Golf 8 1.5 TSI 150HP have?
The 2022 Volkswagen Golf 8 1.5 TSI 150HP has 150 PS / 148 bhp / 110 kW.
How much does a Volkswagen Golf 8 1.5 TSI 150HP weighs?
The Volkswagen Golf 8 1.5 TSI 150HP weighs 1331 Kg / 2934 lbs.
What is the top speed of a Volkswagen Golf 8 1.5 TSI 150HP?
The Volkswagen Golf 8 1.5 TSI 150HP top speed is 224 Km/h / 139 mph.
Is Volkswagen Golf 8 1.5 TSI 150HP All Wheel Drive (AWD)?
No, the Volkswagen Golf 8 1.5 TSI 150HP is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).
How fast is a Volkswagen Golf 8 1.5 TSI 150HP?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 8.5 seconds and has a top speed of 139 mph.
The Volkswagen Golf 8 1.5 TSI 150HP has a Inline 4, Petrol engine with 1498 cm3 / 91.4 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2022 Volkswagen Golf 8 1.5 TSI 150HP have?
The 2022 Volkswagen Golf 8 1.5 TSI 150HP has 150 PS / 148 bhp / 110 kW.
How much does a Volkswagen Golf 8 1.5 TSI 150HP weighs?
The Volkswagen Golf 8 1.5 TSI 150HP weighs 1331 Kg / 2934 lbs.
What is the top speed of a Volkswagen Golf 8 1.5 TSI 150HP?
The Volkswagen Golf 8 1.5 TSI 150HP top speed is 224 Km/h / 139 mph.
Is Volkswagen Golf 8 1.5 TSI 150HP All Wheel Drive (AWD)?
No, the Volkswagen Golf 8 1.5 TSI 150HP is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).
How fast is a Volkswagen Golf 8 1.5 TSI 150HP?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 8.5 seconds and has a top speed of 139 mph.





-Sportback-1.jpg)


