Volkswagen Touareg 1 3.0 V6 TDI Specs
(2005 - ) Technical Specifications
|
|
| Generation : | Touareg 1 |
| Body : | - |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | V 6 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Diesel |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine displacement : | 181.1 cu-in / 2967 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.27 x 3.6 inches 83.0 x 91.4 mm |
| Number of valves : | 24 Valves |
| Aspiration : | TGV + Intercooler |
| Compression Ratio : | 17.0 |
| Horsepower : |
221 HP / 224 PS / 165 kW @ 4000 rpm |
| Maximum torque : |
368 lb-ft / 500 Nm @ 1750 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | AWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
6 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - City NEDC : |
16 MPG 14.5 L/100 km 19 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road NEDC : |
28 MPG 8.3 L/100 km 34 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
22 MPG 10.6 L/100 km 27 MPG UK |
| Range : | 586 miles / 943 km |
| Fuel Tank Capacity : |
26.4 gallons 100 L 22 UK gallons |
| CO2 emissions : | 286 g/km (Volkswagen) |
|
|
| Top Speed : | 126 Mph / 203 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 9.6 s |
|
|
| Wheelbase : | 112.4 inches / 285.5 cm |
| Length : | 187.17 inches / 475.4 cm |
| Width : | 75.91 inches / 192.8 cm |
| Height : | 67.95 inches / 172.6 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | 0.41 |
| Curb Weight : | 5141 lbs / 2332 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 10.4 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 19.6 cu-ft / 555 L |
|
|
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (12.99 inches / 330 mm) |
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (12.99 inches / 330 mm) |
| Front Tyres - Rims dimensions : | 255/55 R18 |
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 255/55 R18 |
How fast is a Volkswagen Touareg 1 3.0 V6 TDI?
The Volkswagen Touareg 1 3.0 V6 TDI can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 9.6 seconds and has a top speed of 203 km/h / 126 mph.
How many horsepower (hp) does a 2005 Volkswagen Touareg 1 3.0 V6 TDI have?
The 2005 Volkswagen Touareg 1 3.0 V6 TDI has 224 PS / 221 bhp / 165 kW.
How much does a Volkswagen Touareg 1 3.0 V6 TDI weighs?
The Volkswagen Touareg 1 3.0 V6 TDI weighs 2332 Kg / 5141 lbs.
What is the Volkswagen Touareg 1 3.0 V6 TDI gas mileage?
The Volkswagen Touareg 1 3.0 V6 TDI gas mileage is City NEDC 16 MPG / 14.5 L/100 km / 19 MPG UK / Open road NEDC 28 MPG / 8.3 L/100 km / 34 MPG UK / Combined NEDC 22 MPG / 10.6 L/100 km / 27 MPG UK.
What engine is in Volkswagen Touareg 1 3.0 V6 TDI?
The Volkswagen Touareg 1 3.0 V6 TDI has a V 6, Diesel engine with 2967 cm3 / 181.1 cu-in capacity.



