Volkswagen Touran 1.9 TDI 105 Specs
(2003 - ) Technical Specifications
|
|
| Generation : | Touran 1 |
| Body : | - |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Diesel |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine displacement : | 115.7 cu-in / 1896 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.13 x 3.76 inches 79.5 x 95.5 mm |
| Number of valves : | 8 Valves |
| Aspiration : | TGV + Intercooler |
| Compression Ratio : | 19.0 |
| Horsepower : |
104 HP / 105 PS / 77 kW @ 4000 rpm |
| Maximum torque : |
184 lb-ft / 250 Nm @ 1900 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
6 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - City NEDC : |
32 MPG 7.4 L/100 km 38 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road NEDC : |
45 MPG 5.2 L/100 km 54 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
40 MPG 5.9 L/100 km 48 MPG UK |
| Range : | 631 miles / 1016 km |
| Fuel Tank Capacity : |
15.9 gallons 60 L 13.2 UK gallons |
| CO2 emissions : | 159 g/km (Volkswagen) |
|
|
| Top Speed : | 111 Mph / 179 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 13.2 s |
| Acceleration 0 to 1000m : | 34.7 s |
|
|
| Wheelbase : | 105.39 inches / 267.7 cm |
| Length : | 172.87 inches / 439.1 cm |
| Width : | 70.63 inches / 179.4 cm |
| Height : | 64.37 inches / 163.5 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | 0.31 |
| Curb Weight : | 3303 lbs / 1498 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 14.3 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 24.5 cu-ft / 695 L |
|
|
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (11.34 inches / 288 mm) |
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (10.24 inches / 260 mm) |
| Front Tyres - Rims dimensions : | 195/65 R15 |
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 195/65 R15 |
How fast is a Volkswagen Touran 1.9 TDI 105?
The Volkswagen Touran 1.9 TDI 105 can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 13.2 seconds and has a top speed of 179 km/h / 111 mph.
How many horsepower (hp) does a 2003 Volkswagen Touran 1.9 TDI 105 have?
The 2003 Volkswagen Touran 1.9 TDI 105 has 105 PS / 104 bhp / 77 kW.
How much does a Volkswagen Touran 1.9 TDI 105 weighs?
The Volkswagen Touran 1.9 TDI 105 weighs 1498 Kg / 3303 lbs.
What is the Volkswagen Touran 1.9 TDI 105 gas mileage?
The Volkswagen Touran 1.9 TDI 105 gas mileage is City NEDC 32 MPG / 7.4 L/100 km / 38 MPG UK / Open road NEDC 45 MPG / 5.2 L/100 km / 54 MPG UK / Combined NEDC 40 MPG / 5.9 L/100 km / 48 MPG UK.
What engine is in Volkswagen Touran 1.9 TDI 105?
The Volkswagen Touran 1.9 TDI 105 has a Inline 4, Diesel engine with 1896 cm3 / 115.7 cu-in capacity.





-8.jpg)


