Toyota Proace Max L3H2 DoubleCab 35 Heavy 2.2D 180HP Specs
(2024 - ) - Technical Specifications for Years 2024, 2025, 2026Key Specs
Diesel
133.3 cu-in
2184 cm3
2184 cm3
Inline 4
178 HP
180 PS / 132 kW
180 PS / 132 kW
280 lb-ft
380 Nm
380 Nm
29 MPG
8.1 L/100 km
35 MPG UK
8.1 L/100 km
35 MPG UK
|
|
| Generation : | Proace Max I - 2024 New Model |
| Body : | Van |
| Num. of Doors : | 4 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | Fiat 2.2 Multijet3 46348913 - Euro6d |
| Fuel type : | Diesel |
| Fuel System : | Common Rail |
| Lubrication : |
See oil information Toyota Proace Max L3H2 DoubleCab 35 Heavy 2.2D 180HP Oil Specifications - Engine oil All Weather: 0W30 OEM: Fiat 9.55535-DS1 API/ACEA: ACEA C2 Engine oil capacity (with filter): 6.1 L |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 133.3 cu-in / 2184 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.3 x 3.9 inches 83.8 x 99 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | Turbo Intercooler |
| Compression Ratio : | 15.5 |
| Horsepower : |
178 HP / 180 PS / 132 kW @ 3500 rpm |
| Maximum torque : |
280 lb-ft / 380 Nm @ 1500-3000 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
6 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Combined WLTP: |
29 MPG 8.1 L/100 km 35 MPG UK |
| Range (WLTP): | 529 miles / 851 km |
| Fuel Tank Capacity : |
18.2 gallons 69 L 15.2 UK gallons |
| AdBlue Tank : |
5.8 gallons 22 L 4.8 UK gallons |
| CO2 emissions WLTP : | 213 g/km (Toyota) |
| Catalytic converter : | Particle Filter (with SCR cat.) |
|
|
| Top Speed : | - Mph / - km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 158.86 inches / 403.5 cm |
| Length : | 236.14 inches / 599.8 cm |
| Width : | 80.71 inches / 205.0 cm |
| Height : | 99.37 inches / 252.4 cm |
| Front Axle : | 70.91 inches / 180.1 cm |
| Rear Axle : | 70.47 inches / 179.0 cm |
| Cargo box inside length : | 145.87 inches / 370.5 cm |
| Cargo box inside height : | 76.06 inches / 193.2 cm |
| Cargo width : | 73.62 inches / 187.0 cm |
| Max. width at wheelhouse : | 55.98 inches / 142.2 cm |
| Loading height : | 22.05 inches / 56.0 cm |
| Rear door width : | 61.5 inches / 156.2 cm |
| Rear door height : | 70.47 inches / 179.0 cm |
| Side door width : | 49.21 inches / 125.0 cm |
| Side door height : | 69.09 inches / 175.5 cm |
| Max. Towing Capacity Weight : | 6614 lbs / 3000 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 5199 lbs / 2358 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 13.1 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 6 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 459.1 cu-ft / 13000 L |
| Trunk / Boot First Row : | 459.1 cu-ft / 13000 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (11.02 inches / 280 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (11.02 inches / 280 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 215/75 R16 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 215/75 R16 | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Tubular axle, leaf springs | ||
What engine is in Toyota Proace Max L3H2 DoubleCab 35 Heavy 2.2D 180HP?
The Toyota Proace Max L3H2 DoubleCab 35 Heavy 2.2D 180HP has a Inline 4, Diesel engine with 2184 cm3 / 133.3 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2024 Toyota Proace Max L3H2 DoubleCab 35 Heavy 2.2D 180HP have?
The 2024 Toyota Proace Max L3H2 DoubleCab 35 Heavy 2.2D 180HP has 180 PS / 178 bhp / 132 kW.
How much does a Toyota Proace Max L3H2 DoubleCab 35 Heavy 2.2D 180HP weighs?
The Toyota Proace Max L3H2 DoubleCab 35 Heavy 2.2D 180HP weighs 2358 Kg / 5199 lbs.
Is Toyota Proace Max L3H2 DoubleCab 35 Heavy 2.2D 180HP All Wheel Drive (AWD)?
No, the Toyota Proace Max L3H2 DoubleCab 35 Heavy 2.2D 180HP is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).
The Toyota Proace Max L3H2 DoubleCab 35 Heavy 2.2D 180HP has a Inline 4, Diesel engine with 2184 cm3 / 133.3 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2024 Toyota Proace Max L3H2 DoubleCab 35 Heavy 2.2D 180HP have?
The 2024 Toyota Proace Max L3H2 DoubleCab 35 Heavy 2.2D 180HP has 180 PS / 178 bhp / 132 kW.
How much does a Toyota Proace Max L3H2 DoubleCab 35 Heavy 2.2D 180HP weighs?
The Toyota Proace Max L3H2 DoubleCab 35 Heavy 2.2D 180HP weighs 2358 Kg / 5199 lbs.
Is Toyota Proace Max L3H2 DoubleCab 35 Heavy 2.2D 180HP All Wheel Drive (AWD)?
No, the Toyota Proace Max L3H2 DoubleCab 35 Heavy 2.2D 180HP is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).









