Suzuki Escudo Resintop 1.6i Automatic Specs
(1990 - 1991) - Technical Specifications for Years 1990, 1991
|
|
| Generation : | 1st Generation ET/TA |
| Body : | SUV / TT |
| Num. of Doors : | 3 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | G16 |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | Multipoint Indirect Injection |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 97 cu-in / 1590 cm3 |
| Bore x Stroke : |
2.95 x 3.54 inches 75.0 x 90.0 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 9.5 |
| Horsepower : |
99 HP / 100 PS / 74 kW @ 6000 rpm |
| Maximum torque : |
101 lb-ft / 137 Nm @ 4500 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | AWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
4 speed Automatic
Transmission Relations
1st Gear Ratio: 2nd Gear Ratio: 3rd Gear Ratio: 4th Gear Ratio: Final Drive Ratio: 5.13 |
|
|
| Fuel Tank Capacity : |
11.1 gallons 42 L 9.2 UK gallons |
|
|
| Top Speed : | - Mph / - km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 86.61 inches / 220.0 cm |
| Length : | 140.16 inches / 356.0 cm |
| Width : | 64.37 inches / 163.5 cm |
| Height : | 66.73 inches / 169.5 cm |
| Front Axle : | 54.92 inches / 139.5 cm |
| Rear Axle : | 55.12 inches / 140.0 cm |
| Ground clearance : | 7.87 inches / 20.0 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | 0.50 |
| Curb Weight : | 2359 lbs / 1070 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 10.7 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Front legroom : | 42.09 inches / 106.9 cm |
| Rear seat legroom : | 31.69 inches / 80.5 cm |
| Front shoulder room : | 52.2 inches / 132.6 cm |
| Rear shoulder room : | 50.2 inches / 127.5 cm |
| Front head room : | 39.49 inches / 100.3 cm |
| Rear head room : | 39.02 inches / 99.1 cm |
| Front hip room : | 51.81 inches / 131.6 cm |
| Rear hip room : | 41.89 inches / 106.4 cm |
| Trunk / Boot capacity : | - |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Discs (11.42 inches / 290 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | -/- R- | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | -/- R- | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | De-Dion axle. Coil Springs. | ||
How many horsepower (hp) does a 1990 Suzuki Escudo Resintop 1.6i Automatic have?
The 1990 Suzuki Escudo Resintop 1.6i Automatic has 100 PS / 99 bhp / 74 kW.
How much does a Suzuki Escudo Resintop 1.6i Automatic weighs?
The Suzuki Escudo Resintop 1.6i Automatic weighs 1070 Kg / 2359 lbs.
What is the Suzuki Escudo Resintop 1.6i Automatic gas mileage?
The Suzuki Escudo Resintop 1.6i Automatic gas mileage is .
What engine is in Suzuki Escudo Resintop 1.6i Automatic?
The Suzuki Escudo Resintop 1.6i Automatic has a Inline 4, Petrol engine with 1590 cm3 / 97 cu-in capacity.






-2.jpg)



