Seat Cordoba II 1.4 16v 85 Specs
(2006 - ) Technical Specifications
|
|
| Generation : | Cordoba 2 (6L) |
| Body : | - |
| Num. of Doors : | 4 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | MPI |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine displacement : | 84.8 cu-in / 1390 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.01 x 2.98 inches 76.5 x 75.6 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 10.5 |
| Horsepower : |
85 HP / 86 PS / 63 kW @ 5000 rpm |
| Maximum torque : |
95 lb-ft / 130 Nm @ 3800 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
5 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - City NEDC : |
26 MPG 8.9 L/100 km 32 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road NEDC : |
46 MPG 5.1 L/100 km 55 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
36 MPG 6.5 L/100 km 43 MPG UK |
| Range : | 430 miles / 692 km |
| Fuel Tank Capacity : |
11.9 gallons 45 L 9.9 UK gallons |
| CO2 emissions : | 156 g/km (Seat) |
|
|
| Top Speed : | 112 Mph / 181 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 12.4 s |
| Acceleration 0 to 1000m : | 35.0 s |
|
|
| Wheelbase : | 96.85 inches / 246.0 cm |
| Length : | 168.5 inches / 428.0 cm |
| Width : | 66.85 inches / 169.8 cm |
| Height : | 56.73 inches / 144.1 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 2370 lbs / 1075 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 12.5 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 17.1 cu-ft / 485 L |
|
|
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
| Front Tyres - Rims dimensions : | 195/55 R15 |
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 195/55 R15 |
How fast is a Seat Cordoba II 1.4 16v 85?
The Seat Cordoba II 1.4 16v 85 can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 12.4 seconds and has a top speed of 181 km/h / 112 mph.
How many horsepower (hp) does a 2006 Seat Cordoba II 1.4 16v 85 have?
The 2006 Seat Cordoba II 1.4 16v 85 has 86 PS / 85 bhp / 63 kW.
How much does a Seat Cordoba II 1.4 16v 85 weighs?
The Seat Cordoba II 1.4 16v 85 weighs 1075 Kg / 2370 lbs.
What is the Seat Cordoba II 1.4 16v 85 gas mileage?
The Seat Cordoba II 1.4 16v 85 gas mileage is City NEDC 26 MPG / 8.9 L/100 km / 32 MPG UK / Open road NEDC 46 MPG / 5.1 L/100 km / 55 MPG UK / Combined NEDC 36 MPG / 6.5 L/100 km / 43 MPG UK.
What engine is in Seat Cordoba II 1.4 16v 85?
The Seat Cordoba II 1.4 16v 85 has a Inline 4, Petrol engine with 1390 cm3 / 84.8 cu-in capacity.
What are the dimensions of the Seat Cordoba II 1.4 16v 85?
The Seat Cordoba II 1.4 16v 85 is 168.5 inches / 428.0 cm long, 66.85 inches / 169.8 cm wide, and 56.73 inches / 144.1 cm tall, with a wheelbase of 96.85 inches / 246.0 cm.
How much cargo space does a Seat Cordoba II 1.4 16v 85 have?
The Seat Cordoba II 1.4 16v 85 offers 17.1 cu-ft / 485 L of trunk space.




