Renault Le Car De Luxe Specs
(1982 - ) Technical Specifications
|
|
| Generation : | 5 |
| Body : | Hatchback |
| Num. of Doors : | 4 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | 1 Weber 32 DIR carb |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine displacement : | 85.3 cu-in / 1397 cm3 |
| Bore x Stroke : |
2.99 x 3.03 inches 76.00 x 77.00 mm |
| Number of valves : | 8 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 8.80 |
| Horsepower : |
50 HP / 51 PS / 38 kW @ 5000 rpm |
| Maximum torque : |
52 lb-ft / 71 Nm @ 5000 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
4 speed Manual
Transmission Relations
Final Drive Ratio: 3.63 |
|
|
| Fuel Tank Capacity : |
10 gallons 38 L 8.4 UK gallons |
| Catalytic converter : | Y |
|
|
| Top Speed : | 87 Mph / 140 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 95.28 inches / 242 cm |
| Length : | 142.52 inches / 362 cm |
| Width : | 59.84 inches / 152 cm |
| Height : | 55.12 inches / 140 cm |
| Front Axle : | 50.39 inches / 128.0 cm |
| Rear Axle : | 48.82 inches / 124.0 cm |
| Ground clearance : | 7.87 inches / 20.0 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 1865 lbs / 846 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 16.6 kg/hp |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | -/- R- | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | -/- R- | ||
| Steering : | Rack and pinion. - | ||
| Steering wheel lock-to-lock : | 3.750 turns | ||
| Front Suspension : | Torsion bar. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Trailing arm. Torsion bar. Anti-roll bar. | ||
What engine is in Renault Le Car De Luxe?
The Renault Le Car De Luxe has a Inline 4, Petrol engine with 1397 cm3 / 85.3 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 1982 Renault Le Car De Luxe have?
The 1982 Renault Le Car De Luxe has 51 PS / 50 bhp / 38 kW.
How much does a Renault Le Car De Luxe weighs?
The Renault Le Car De Luxe weighs 846 Kg / 1865 lbs.
What is the top speed of a Renault Le Car De Luxe?
The Renault Le Car De Luxe top speed is 140 Km/h / 87 mph.
Is Renault Le Car De Luxe All Wheel Drive (AWD)?
No, the Renault Le Car De Luxe is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).
The Renault Le Car De Luxe has a Inline 4, Petrol engine with 1397 cm3 / 85.3 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 1982 Renault Le Car De Luxe have?
The 1982 Renault Le Car De Luxe has 51 PS / 50 bhp / 38 kW.
How much does a Renault Le Car De Luxe weighs?
The Renault Le Car De Luxe weighs 846 Kg / 1865 lbs.
What is the top speed of a Renault Le Car De Luxe?
The Renault Le Car De Luxe top speed is 140 Km/h / 87 mph.
Is Renault Le Car De Luxe All Wheel Drive (AWD)?
No, the Renault Le Car De Luxe is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).







