Peugeot 508 2014 Allure 1.6 BlueHDi 120 Specs
(2015 - 2018) - Technical Specifications for Years 2015, 2016, 2017, 2018
|
|
| Generation : | 508 I Restyling |
| Body : | Turismo |
| Num. of Doors : | 4 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Diesel |
| Fuel System : | Direct Injection. |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 95.2 cu-in / 1560 cm3 |
| Bore x Stroke : |
2.95 x 3.48 inches 75.0 x 88.3 mm |
| Number of valves : | 8 Valves |
| Aspiration : | Turbo + Intercooler |
| Horsepower : |
118 HP / 120 PS / 88 kW @ 3500 rpm |
| Maximum torque : |
221 lb-ft / 300 Nm @ 1750 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
6 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - City NEDC : |
50 MPG 4.7 L/100 km 60 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road NEDC : |
65 MPG 3.6 L/100 km 78 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
59 MPG 4 L/100 km 71 MPG UK |
| Range : | 1119 miles / 1800 km |
| Fuel Tank Capacity : |
19 gallons 72 L 15.8 UK gallons |
| CO2 emissions : | 103 g/km (Peugeot) |
| Emission standard : | Euro VI |
|
|
| Top Speed : | 126 Mph / 202 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 11.0 s |
| Acceleration 0 to 1000m : | 32.5 s |
|
|
| Wheelbase : | 110.91 inches / 281.7 cm |
| Length : | 190.16 inches / 483.0 cm |
| Width : | 71.97 inches / 182.8 cm |
| Height : | 57.32 inches / 145.6 cm |
| Front Axle : | 62.2 inches / 158.0 cm |
| Rear Axle : | 60.91 inches / 154.7 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 3274 lbs / 1485 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 12.4 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Seat distribution : | 2+3 |
| Trunk / Boot capacity : | 16.7 cu-ft / 473 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 215/55 R17 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 215/55 R17 | ||
| Steering : | Rack and pinion Electro-hydraulic | ||
| Front Suspension : | MacPherson struts. Coil springs. | ||
| Rear Suspension : | Coil Springs. | ||
How fast is a Peugeot 508 2014 Allure 1.6 BlueHDi 120?
The Peugeot 508 2014 Allure 1.6 BlueHDi 120 can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 11.0 seconds and 0 to 96 km/h (0 to 60 mph) in - seconds, having a top speed of 202 km/h / 126 mph.
How many horsepower (hp) does a 2015 Peugeot 508 2014 Allure 1.6 BlueHDi 120 have?
The 2015 Peugeot 508 2014 Allure 1.6 BlueHDi 120 has 120 PS / 118 bhp / 88 kW.
How much does a Peugeot 508 2014 Allure 1.6 BlueHDi 120 weighs?
The Peugeot 508 2014 Allure 1.6 BlueHDi 120 weighs 1485 Kg / 3274 lbs.
What is the Peugeot 508 2014 Allure 1.6 BlueHDi 120 gas mileage?
The Peugeot 508 2014 Allure 1.6 BlueHDi 120 gas mileage is City NEDC 50 MPG / 4.7 L/100 km / 60 MPG UK / Open road NEDC 65 MPG / 3.6 L/100 km / 78 MPG UK / Combined NEDC 59 MPG / 4 L/100 km / 71 MPG UK.
What engine is in Peugeot 508 2014 Allure 1.6 BlueHDi 120?
The Peugeot 508 2014 Allure 1.6 BlueHDi 120 has a Inline 4, Diesel engine with 1560 cm3 / 95.2 cu-in capacity.






-2.jpg)
