Opel Movano B 2010 L2H2 Combi 2.3 CDTI 100HP 3.5t DPF Specs
(2011 - 2014) - Technical Specifications for Years 2011, 2012, 2013, 2014
|
|
| Generation : | Movano B - 2010 New Model |
| Body : | Bus |
| Num. of Doors : | 3 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | M9T B8 |
| Fuel type : | Diesel |
| Fuel System : | Common Rail |
| Lubrication : |
See oil information Opel Movano B 2010 L2H2 Combi 2.3 CDTI 100HP 3.5t DPF Oil Specifications - Engine oil All Weather: 5W30 OEM: OPV 1547-D30 API/ACEA: A3 / B4 Engine oil capacity (with filter): 8.0 L |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 140.2 cu-in / 2298 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.35 x 3.99 inches 85.0 x 101.3 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | Turbo Intercooler |
| Compression Ratio : | 16.0 |
| Horsepower : |
99 HP / 100 PS / 74 kW @ 3500 rpm |
| Maximum torque : |
210 lb-ft / 285 Nm @ 1250 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
6 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - City NEDC : |
28 MPG 8.5 L/100 km 33 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road NEDC : |
37 MPG 6.4 L/100 km 44 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
33 MPG 7.2 L/100 km 39 MPG UK |
| Range : | 690 miles / 1111 km |
| Fuel Tank Capacity : |
21.1 gallons 80 L 17.6 UK gallons |
| CO2 emissions : | 190 g/km (Opel) |
| Emission standard : | Euro 5 |
| Catalytic converter : | Particle Filter |
|
|
| Top Speed : | 83 Mph / 134 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 144.96 inches / 368.2 cm |
| Length : | 218.43 inches / 554.8 cm |
| Width : | 81.5 inches / 207.0 cm |
| Width with mirrors : | 97.24 inches / 247.0 cm |
| Height : | 98.39 inches / 249.9 cm |
| Front Axle : | 68.9 inches / 175.0 cm |
| Rear Axle : | 68.11 inches / 173.0 cm |
| Max. Towing Capacity Weight : | 5512 lbs / 2500 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 4760 lbs / 2159 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 21.6 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 9 seats |
| Seat distribution : | 3+3+3 |
| Trunk / Boot capacity : | - |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (11.89 inches / 302 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (12.01 inches / 305 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 195/65 R16 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 195/65 R16 | ||
| Turning circle : | 44.6 feet / 13.6 m | ||
| Front Suspension : | MacPherson type with independent double wishbones, coil springs and telescopic dampers. | ||
| Rear Suspension : | Tubular axle with variable rate single leaf springs and telescopic dampers. | ||
How many horsepower (hp) does a 2011 Opel Movano B 2010 L2H2 Combi 2.3 CDTI 100HP 3.5t DPF have?
The 2011 Opel Movano B 2010 L2H2 Combi 2.3 CDTI 100HP 3.5t DPF has 100 PS / 99 bhp / 74 kW.
How much does a Opel Movano B 2010 L2H2 Combi 2.3 CDTI 100HP 3.5t DPF weighs?
The Opel Movano B 2010 L2H2 Combi 2.3 CDTI 100HP 3.5t DPF weighs 2159 Kg / 4760 lbs.
What is the Opel Movano B 2010 L2H2 Combi 2.3 CDTI 100HP 3.5t DPF gas mileage?
The Opel Movano B 2010 L2H2 Combi 2.3 CDTI 100HP 3.5t DPF gas mileage is City NEDC 28 MPG / 8.5 L/100 km / 33 MPG UK / Open road NEDC 37 MPG / 6.4 L/100 km / 44 MPG UK / Combined NEDC 33 MPG / 7.2 L/100 km / 39 MPG UK.
What engine is in Opel Movano B 2010 L2H2 Combi 2.3 CDTI 100HP 3.5t DPF ?
The Opel Movano B 2010 L2H2 Combi 2.3 CDTI 100HP 3.5t DPF has a Inline 4, Diesel engine with 2298 cm3 / 140.2 cu-in capacity.










