Mercedes Benz SL (R107) 560 SL Automatic Specs
(1985 - 1989) - Technical Specifications for Years 1985, 1986, 1987, 1988, 1989
|
|||
| Generation : | R107 | ||
| Body : | Cabrio | ||
| Num. of Doors : | 2 doors | ||
| Production number : | 49347 units | ||
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | V 8 |
| Engine Code : | M 117 E 56 |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | Bosch KE-Jetronic fuel injection |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine displacement : | 338.5 cu-in / 5547 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.8 x 3.73 inches 96.50 x 94.80 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 9.00 |
| Horsepower : |
227 HP / 230 PS / 169 kW @ 4750 rpm |
| Maximum torque : |
275 lb-ft / 373 Nm @ 3500 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
4 speed Automatic
Transmission Relations
Final Drive Ratio: 2.47 |
|
|
| Fuel Tank Capacity : |
22.5 gallons 85 L 18.7 UK gallons |
|
|
| Top Speed : | 149 Mph / 240 km/h |
| Acceleration 0 to 60 mph (0 to 96 Km/h) : | 6.80 s |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 96.65 inches / 245.5 cm |
| Length : | 180.31 inches / 458 cm |
| Width : | 70.47 inches / 179 cm |
| Height : | 51.18 inches / 130 cm |
| Front Axle : | 57.68 inches / 146.5 cm |
| Rear Axle : | 57.72 inches / 146.6 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 3569 lbs / 1619 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 7 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 4 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 9.2 cu-ft / 260 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (10.94 inches / 278 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (10.98 inches / 279 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 205/65 R15 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 205/65 R15 | ||
| Front Wheels Width : | 7" | ||
| Rear Wheels Width : | 7" | ||
| Steering : | Recirculating ball. PAS - | ||
| Steering wheel lock-to-lock : | 3.000 turns | ||
| Front Suspension : | Independent MacPherson. Anti-roll bar | ||
| Rear Suspension : | Semi-trailing arm. Trailing arm. Anti-roll bar. | ||
How fast is a Mercedes Benz SL (R107) 560 SL Automatic?
The Mercedes Benz SL (R107) 560 SL Automatic can reach 0 to 60 mph in 6.80 seconds and has a top speed of 240 km/h / 149 mph.
How many horsepower (hp) does a 1985 Mercedes Benz SL (R107) 560 SL Automatic have?
The 1985 Mercedes Benz SL (R107) 560 SL Automatic has 230 PS / 227 bhp / 169 kW.
How much does a Mercedes Benz SL (R107) 560 SL Automatic weighs?
The Mercedes Benz SL (R107) 560 SL Automatic weighs 1619 Kg / 3569 lbs.
What is the Mercedes Benz SL (R107) 560 SL Automatic gas mileage?
The Mercedes Benz SL (R107) 560 SL Automatic gas mileage is .
What engine is in Mercedes Benz SL (R107) 560 SL Automatic?
The Mercedes Benz SL (R107) 560 SL Automatic has a V 8, Petrol engine with 5547 cm3 / 338.5 cu-in capacity.
What are the dimensions of the Mercedes Benz SL (R107) 560 SL Automatic?
The Mercedes Benz SL (R107) 560 SL Automatic is 180.31 inches / 458 cm long, 70.47 inches / 179 cm wide, and 51.18 inches / 130 cm tall, with a wheelbase of 96.65 inches / 245.5 cm.
How much cargo space does a Mercedes Benz SL (R107) 560 SL Automatic have?
The Mercedes Benz SL (R107) 560 SL Automatic offers 9.2 cu-ft / 260 L of trunk space, which expands to - cu-ft / - L when the rear seats are folded.



-2.jpg)


-1.jpg)
