Mercedes Benz T Class (W420) 180 d 7G-DCT Specs
(2024 - ) - Technical Specifications for Years 2024, 2025, 2026Key Specs
1461 cm3
116 PS / 85 kW
270 Nm
177 km/h
5.2 L/100 km
54 MPG UK
|
|
| Generation : | T-Class (W420) - 2023 New Model |
| Body : | Van |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | OM608.915 (Renault K9K) |
| Fuel type : | Diesel |
| Fuel System : | Common Rail |
| Lubrication : |
See oil information Mercedes Benz T Class (W420) 180 d 7G-DCT Oil Specifications - Engine oil All Weather: 5W30 OEM: Renault RN17, MB226.52 API/ACEA: ACEA C3 Engine oil capacity (with filter): 5.9 L |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 89.2 cu-in / 1461 cm3 |
| Bore x Stroke : |
2.99 x 3.17 inches 76 x 80.5 mm |
| Number of valves : | 8 Valves |
| Aspiration : | Turbo Intercooler |
| Compression Ratio : | 15.1 |
| Horsepower : |
114 HP / 116 PS / 85 kW @ 3750 rpm |
| Maximum torque : |
199 lb-ft / 270 Nm @ 1750 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
7 speed Dualclutch Automatic
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Combined WLTP: |
45 MPG 5.2 L/100 km 54 MPG UK |
| Range (WLTP): | 645 miles / 1038 km |
| Fuel Tank Capacity : |
14.3 gallons 54 L 11.9 UK gallons |
| CO2 emissions WLTP : | 136 g/km (Mercedes Benz) |
| Emission standard : | Euro 6e |
| Catalytic converter : | DPF |
|
|
| Top Speed : | 110 Mph / 177 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 13.2 s |
|
|
| Wheelbase : | 106.93 inches / 271.6 cm |
| Length : | 177.09 inches / 449.8 cm |
| Width : | 73.19 inches / 185.9 cm |
| Width with mirrors : | 85 inches / 215.9 cm |
| Height : | 71.3 inches / 181.1 cm |
| Front Axle : | 62.36 inches / 158.4 cm |
| Rear Axle : | 62.83 inches / 159.6 cm |
| Max. Towing Capacity Weight : | 3307 lbs / 1500 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 3699 lbs / 1678 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 14.5 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 18.4 cu-ft / 520 L |
| Trunk / Boot First Row : | 75.1 cu-ft / 2127 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 205/60 R16 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 205/60 R16 | ||
| Turning circle : | 38.7 feet / 11.8 m | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Torsion bar. Coil Springs. | ||
How fast is a Mercedes Benz T Class (W420) 180 d 7G-DCT?
The Mercedes Benz T Class (W420) 180 d 7G-DCT can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 13.2 seconds and has a top speed of 177 km/h / 110 mph.
How many horsepower (hp) does a 2024 Mercedes Benz T Class (W420) 180 d 7G-DCT have?
The 2024 Mercedes Benz T Class (W420) 180 d 7G-DCT has 116 PS / 114 bhp / 85 kW.
How much does a Mercedes Benz T Class (W420) 180 d 7G-DCT weighs?
The Mercedes Benz T Class (W420) 180 d 7G-DCT weighs 1678 Kg / 3699 lbs.
What is the Mercedes Benz T Class (W420) 180 d 7G-DCT gas mileage?
The Mercedes Benz T Class (W420) 180 d 7G-DCT gas mileage is 45 MPG / 5.2 L/100 km / 54 MPG UK Combined WLTP.
What engine is in Mercedes Benz T Class (W420) 180 d 7G-DCT?
The Mercedes Benz T Class (W420) 180 d 7G-DCT has a Inline 4, Diesel engine with 1461 cm3 / 89.2 cu-in capacity.
-945a9ca6872e96b072.jpg)
-1.jpg)







-15.jpg)
