Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 110 CDI Specs
(2021 - 2024) - Technical Specifications for Years 2021, 2022, 2023, 2024Key Specs
Diesel
119 cu-in
1950 cm3
1950 cm3
Inline 4
101 HP
102 PS / 75 kW
102 PS / 75 kW
199 lb-ft
270 Nm
270 Nm
33 MPG
7.2 L/100 km
39 MPG UK
7.2 L/100 km
39 MPG UK
|
|
| Generation : | W447 Facelift |
| Body : | Van |
| Num. of Doors : | 4 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | 654 |
| Fuel type : | Diesel |
| Fuel System : | Common Rail |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 119 cu-in / 1950 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.23 x 3.63 inches 82.0 x 92.3 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | Turbo Intercooler |
| Compression Ratio : | 15.5 |
| Horsepower : |
101 HP / 102 PS / 75 kW @ 3800 rpm |
| Maximum torque : |
199 lb-ft / 270 Nm @ 1500 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
6 speed Manual
Transmission Relations
Final Drive Ratio: 4.19 |
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Low WLTP: |
28 MPG 8.3 L/100 km 34 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Medium WLTP: |
35 MPG 6.8 L/100 km 42 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - High WLTP: |
37 MPG 6.3 L/100 km 45 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Extra high WLTP: |
29 MPG 8 L/100 km 35 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined WLTP: |
33 MPG 7.2 L/100 km 39 MPG UK |
| Range (WLTP): | 492 miles / 791 km |
| Fuel Tank Capacity : |
15.1 gallons 57 L 12.5 UK gallons |
| CO2 emissions WLTP : | 189 g/km (Mercedes Benz) |
| Catalytic converter : | Particle Filter (with SCR cat.) |
|
|
| Top Speed : | - Mph / - km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 135.04 inches / 343.0 cm |
| Length : | 211.42 inches / 537.0 cm |
| Width : | 75.91 inches / 192.8 cm |
| Width with mirrors : | 88.54 inches / 224.9 cm |
| Height : | 75.2 inches / 191.0 cm |
| Front Axle : | 65.59 inches / 166.6 cm |
| Rear Axle : | 64.8 inches / 164.6 cm |
| Ground clearance : | 4.57 inches / 11.6 cm |
| Cargo box inside length : | 120.51 inches / 306.1 cm |
| Cargo box inside height : | 54.76 inches / 139.1 cm |
| Cargo width : | 66.34 inches / 168.5 cm |
| Max. width at wheelhouse : | 50 inches / 127.0 cm |
| Loading height : | 21.97 inches / 55.8 cm |
| Max. Towing Capacity Weight : | 2646 lbs / 1200 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 4079 lbs / 1850 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 18.1 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 2-3 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 233.1 cu-ft / 6600 L |
| Trunk / Boot First Row : | 233.1 cu-ft / 6600 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 205/65 R16 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 205/65 R16 | ||
| Turning circle : | 41 feet / 12.5 m | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Independent Cross Arms. Coil Springs. | ||
What engine is in Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 110 CDI?
The Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 110 CDI has a Inline 4, Diesel engine with 1950 cm3 / 119 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2021 Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 110 CDI have?
The 2021 Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 110 CDI has 102 PS / 101 bhp / 75 kW.
How much does a Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 110 CDI weighs?
The Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 110 CDI weighs 1850 Kg / 4079 lbs.
Is Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 110 CDI All Wheel Drive (AWD)?
No, the Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 110 CDI is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).
The Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 110 CDI has a Inline 4, Diesel engine with 1950 cm3 / 119 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2021 Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 110 CDI have?
The 2021 Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 110 CDI has 102 PS / 101 bhp / 75 kW.
How much does a Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 110 CDI weighs?
The Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 110 CDI weighs 1850 Kg / 4079 lbs.
Is Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 110 CDI All Wheel Drive (AWD)?
No, the Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 110 CDI is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).


-2.jpg)

-1.jpg)

