Mercedes Benz Vito 2019 Tourer L2 110 CDI Specs
(2019 - 2020) - Technical Specifications for Years 2019, 2020
|
|
| Generation : | W447 Facelift |
| Body : | Bus |
| Num. of Doors : | 4 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | OM 622 DE 17 LA |
| Fuel type : | Diesel |
| Fuel System : | Common Rail |
| Lubrication : |
- Mercedes Benz Vito 2019 Tourer L2 110 CDI Oil Specifications - Engine oil All Weather: 5W30 OEM: MB228.51 Engine oil capacity (with filter): 6.8 L |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 106.7 cu-in / 1749 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.15 x 3.31 inches 80.0 x 84.0 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | Turbo Intercooler |
| Compression Ratio : | 16.2 |
| Horsepower : |
101 HP / 102 PS / 75 kW @ 3800 rpm |
| Maximum torque : |
199 lb-ft / 270 Nm @ 1500-2250 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
6 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - City NEDC : |
29 MPG 8 L/100 km 35 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road NEDC : |
42 MPG 5.6 L/100 km 50 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
36 MPG 6.5 L/100 km 43 MPG UK |
| Range : | 544 miles / 876 km |
| Fuel Tank Capacity : |
15.1 gallons 57 L 12.5 UK gallons |
| AdBlue Tank : |
6.3 gallons 24 L 5.3 UK gallons |
| CO2 emissions : | 170 g/km (Mercedes Benz) |
| CO2 emissions WLTP : | - g/km (Mercedes Benz) |
| Emission standard : | Euro 6d-TEMP-EVAP-ISC |
| Catalytic converter : | Particle Filter (with SCR cat.) |
|
|
| Top Speed : | - Mph / - km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 125.98 inches / 320.0 cm |
| Length : | 202.36 inches / 514.0 cm |
| Width : | 75.91 inches / 192.8 cm |
| Width with mirrors : | 88.54 inches / 224.9 cm |
| Height : | 75.2 inches / 191.0 cm |
| Front Axle : | 65.59 inches / 166.6 cm |
| Rear Axle : | 64.8 inches / 164.6 cm |
| Cargo box inside length : | 19.25 inches / 48.9 cm |
| Cargo box inside height : | 51.06 inches / 129.7 cm |
| Cargo width : | 61.1 inches / 155.2 cm |
| Max. width at wheelhouse : | 47.44 inches / 120.5 cm |
| Max. Towing Capacity Weight : | 2205 lbs / 1000 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 4244 lbs / 1925 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 18.9 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 6-9 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 35 cu-ft / 990 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 205/65 R16 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 205/65 R16 | ||
| Turning circle : | 38.7 feet / 11.8 m | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Independent Cross Arms. Coil Springs. | ||
What engine is in Mercedes Benz Vito 2019 Tourer L2 110 CDI?
The Mercedes Benz Vito 2019 Tourer L2 110 CDI has a Inline 4, Diesel engine with 1749 cm3 / 106.7 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2019 Mercedes Benz Vito 2019 Tourer L2 110 CDI have?
The 2019 Mercedes Benz Vito 2019 Tourer L2 110 CDI has 102 PS / 101 bhp / 75 kW.
How much does a Mercedes Benz Vito 2019 Tourer L2 110 CDI weighs?
The Mercedes Benz Vito 2019 Tourer L2 110 CDI weighs 1925 Kg / 4244 lbs.
Is Mercedes Benz Vito 2019 Tourer L2 110 CDI All Wheel Drive (AWD)?
No, the Mercedes Benz Vito 2019 Tourer L2 110 CDI is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).
The Mercedes Benz Vito 2019 Tourer L2 110 CDI has a Inline 4, Diesel engine with 1749 cm3 / 106.7 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2019 Mercedes Benz Vito 2019 Tourer L2 110 CDI have?
The 2019 Mercedes Benz Vito 2019 Tourer L2 110 CDI has 102 PS / 101 bhp / 75 kW.
How much does a Mercedes Benz Vito 2019 Tourer L2 110 CDI weighs?
The Mercedes Benz Vito 2019 Tourer L2 110 CDI weighs 1925 Kg / 4244 lbs.
Is Mercedes Benz Vito 2019 Tourer L2 110 CDI All Wheel Drive (AWD)?
No, the Mercedes Benz Vito 2019 Tourer L2 110 CDI is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).





-1.jpg)
