Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 116 CDI Specs
(2019 - 2021) - Technical Specifications for Years 2019, 2020, 2021
|
|
| Generation : | W447 Facelift |
| Body : | Van |
| Num. of Doors : | 4 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | OM654.820 |
| Fuel type : | Diesel |
| Fuel System : | Common Rail |
| Lubrication : |
- Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 116 CDI Oil Specifications - Engine oil All Weather: 5W30 OEM: MB229.52 API/ACEA: ACEA C3 Engine oil capacity (with filter): 9.0 L |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 119 cu-in / 1950 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.23 x 3.63 inches 82 x 92.3 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | Turbo Intercooler |
| Compression Ratio : | 15.5 |
| Horsepower : |
161 HP / 163 PS / 120 kW @ 4200 rpm |
| Maximum torque : |
280 lb-ft / 380 Nm @ 1200-2400 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
6 speed Manual
|
|
|
| Fuel Tank Capacity : |
19 gallons 72 L 15.8 UK gallons |
| CO2 emissions : | 169 g/km (Mercedes Benz) |
| CO2 emissions WLTP : | - g/km (Mercedes Benz) |
| Catalytic converter : | Particle Filter (with SCR cat.) |
|
|
| Top Speed : | - Mph / - km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 135.04 inches / 343.0 cm |
| Length : | 211.42 inches / 537.0 cm |
| Width : | 75.91 inches / 192.8 cm |
| Width with mirrors : | 88.54 inches / 224.9 cm |
| Height : | 75.2 inches / 191.0 cm |
| Front Axle : | 65.59 inches / 166.6 cm |
| Rear Axle : | 64.8 inches / 164.6 cm |
| Ground clearance : | 4.57 inches / 11.6 cm |
| Cargo box inside length : | 120.51 inches / 306.1 cm |
| Cargo box inside height : | 54.76 inches / 139.1 cm |
| Cargo width : | 66.34 inches / 168.5 cm |
| Max. width at wheelhouse : | 50 inches / 127.0 cm |
| Loading height : | 21.97 inches / 55.8 cm |
| Max. Towing Capacity Weight : | 4409 lbs / 2000 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 4213 lbs / 1911 kg |
| Dry Weight : | 4343 lbs / 1970 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 11.7 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 2-3 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 233.1 cu-ft / 6600 L |
| Trunk / Boot First Row : | 233.1 cu-ft / 6600 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 205/65 R16 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 205/65 R16 | ||
| Turning circle : | 41 feet / 12.5 m | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Independent Cross Arms. Coil Springs. | ||
What engine is in Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 116 CDI?
The Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 116 CDI has a Inline 4, Diesel engine with 1950 cm3 / 119 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2019 Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 116 CDI have?
The 2019 Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 116 CDI has 163 PS / 161 bhp / 120 kW.
How much does a Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 116 CDI weighs?
The Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 116 CDI weighs 1911 Kg / 4213 lbs.
Is Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 116 CDI All Wheel Drive (AWD)?
No, the Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 116 CDI is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).
The Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 116 CDI has a Inline 4, Diesel engine with 1950 cm3 / 119 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2019 Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 116 CDI have?
The 2019 Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 116 CDI has 163 PS / 161 bhp / 120 kW.
How much does a Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 116 CDI weighs?
The Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 116 CDI weighs 1911 Kg / 4213 lbs.
Is Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 116 CDI All Wheel Drive (AWD)?
No, the Mercedes Benz Vito 2019 Van L3 Long 116 CDI is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).





