Ford Focus 2022 Wagon 1.0 EcoBoost Hybrid PowerShift Auto Specs
(2023 - ) - Technical Specifications for Years 2023, 2024, 2025, 2026Key Specs
999 cm3
155 PS / 114 kW
190 Nm
206 km/h
5.4 L/100 km
52 MPG UK
|
|
| Generation : | Focus 4 - 2022 Update |
| Body : | Estate |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 3 |
| Engine Code : | Ford Ecoboost M0DC |
| Fuel type : | Mild Petrol |
| Fuel System : | Direct Injection |
| Lubrication : |
See oil information Ford Focus 2022 Wagon 1.0 EcoBoost Hybrid PowerShift Auto Oil Specifications - Engine oil All Weather: 5W20 OEM: WSS-M2C948-B API/ACEA: ACEA A5/B5 Engine oil capacity (with filter): 4.5 L |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 61 cu-in / 999 cm3 |
| Bore x Stroke : |
2.83 x 3.23 inches 71.9 x 82 mm |
| Number of valves : | 12 Valves |
| Aspiration : | Turbo Intercooler |
| Compression Ratio : | 10 |
| Horsepower : |
153 HP / 155 PS / 114 kW @ 6000 rpm |
| Maximum torque : |
140 lb-ft / 190 Nm @ 3000 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
7 speed Dualclutch Automatic
|
|
|
| Total System Power : | 153 HP / 155 PS / 114 kW |
| Total System Torque : | 140 lb-ft / 190 Nm |
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Low WLTP: |
35 MPG 6.8 L/100 km 42 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Medium WLTP: |
44 MPG 5.3 L/100 km 53 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - High WLTP: |
52 MPG 4.5 L/100 km 63 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Extra high WLTP: |
42 MPG 5.6 L/100 km 50 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined WLTP: |
44 MPG 5.4 L/100 km 52 MPG UK |
| Range (WLTP): | 598 miles / 962 km |
| Fuel Tank Capacity : |
13.7 gallons 52 L 11.4 UK gallons |
| CO2 emissions WLTP : | 121 g/km (Ford) |
| Emission standard : | Euro 6e |
| Catalytic converter : | Particle Filter |
|
|
| Top Speed : | 128 Mph / 206 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 8.4 s |
| EU driving noise : | 68 dB |
|
|
| Wheelbase : | 106.3 inches / 270.0 cm |
| Length : | 183.94 inches / 467.2 cm |
| Width : | 71.85 inches / 182.5 cm |
| Width with mirrors : | 77.91 inches / 197.9 cm |
| Height : | 57.83 inches / 146.9 cm |
| Front Axle : | 61.89 inches / 157.2 cm |
| Rear Axle : | 61.65 inches / 156.6 cm |
| Ground clearance : | 5.28 inches / 13.4 cm |
| Max. Towing Capacity Weight : | 3307 lbs / 1500 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 3199 lbs / 1451 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 9.4 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 22.4 cu-ft / 635 L |
| Trunk / Boot First Row : | 58.4 cu-ft / 1653 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 205/60 R16 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 205/60 R16 | ||
| Turning circle : | 35.1 feet / 10.7 m | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Multi-link. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
How fast is a Ford Focus 2022 Wagon 1.0 EcoBoost Hybrid PowerShift Auto?
The Ford Focus 2022 Wagon 1.0 EcoBoost Hybrid PowerShift Auto can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 8.4 seconds and has a top speed of 206 km/h / 128 mph.
How many horsepower (hp) does a 2023 Ford Focus 2022 Wagon 1.0 EcoBoost Hybrid PowerShift Auto have?
The 2023 Ford Focus 2022 Wagon 1.0 EcoBoost Hybrid PowerShift Auto has 155 PS / 153 bhp / 114 kW.
How much does a Ford Focus 2022 Wagon 1.0 EcoBoost Hybrid PowerShift Auto weighs?
The Ford Focus 2022 Wagon 1.0 EcoBoost Hybrid PowerShift Auto weighs 1451 Kg / 3199 lbs.
What is the Ford Focus 2022 Wagon 1.0 EcoBoost Hybrid PowerShift Auto gas mileage?
The Ford Focus 2022 Wagon 1.0 EcoBoost Hybrid PowerShift Auto gas mileage is 35 MPG / 6.8 L/100 km / 42 MPG UK Low WLTP / 44 MPG / 5.3 L/100 km / 53 MPG UK Medium WLTP / 52 MPG / 4.5 L/100 km / 63 MPG UK High WLTP / 42 MPG / 5.6 L/100 km / 50 MPG UK Extra high WLTP / 44 MPG / 5.4 L/100 km / 52 MPG UK Combined WLTP.
What engine is in Ford Focus 2022 Wagon 1.0 EcoBoost Hybrid PowerShift Auto?
The Ford Focus 2022 Wagon 1.0 EcoBoost Hybrid PowerShift Auto has a Inline 3, Petrol engine with 999 cm3 / 61 cu-in capacity.
What are the dimensions of the Ford Focus 2022 Wagon 1.0 EcoBoost Hybrid PowerShift Auto?
The Ford Focus 2022 Wagon 1.0 EcoBoost Hybrid PowerShift Auto is 183.94 inches / 467.2 cm long, 71.85 inches / 182.5 cm wide, and 57.83 inches / 146.9 cm tall, with a wheelbase of 106.3 inches / 270.0 cm.
How much cargo space does a Ford Focus 2022 Wagon 1.0 EcoBoost Hybrid PowerShift Auto have?
The Ford Focus 2022 Wagon 1.0 EcoBoost Hybrid PowerShift Auto offers 22.4 cu-ft / 635 L of trunk space, which expands to 58.4 cu-ft / 1653 L when the rear seats are folded.




-Estate-2.jpg)



-Avant-2.jpg)

