Ford Explorer EV 79kWh 204HP Extended Range Limited Edition Specs
(2024 - 2025) - Technical Specifications for Years 2024, 2025
|
|
| Body : | SUV |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine Type : | Electric |
| Total electric power : | 201 HP / 204 PS / 150 kW |
| Horsepower : | 201 HP / 204 PS / 150 kW |
| Number of electric engines: | 1 |
| Electric engine 1 type: | PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor |
| Rear Axle Electric Engine Power: | 201 HP / 204 PS / 150 kW |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
1 speed Reduction Gear
|
|
|||||||||||||
| Range (WLTP): | 338 miles / 544 km | ||||||||||||
| Average energy consumption WLTP: | 3.74 miles/ kWh (16.6 kWh / 100 km) | ||||||||||||
| Battery type : | Lithium-NMC Lithium nickel manganese cobalt | ||||||||||||
|
|||||||||||||
| Fast charge current : | 185.0 kW | ||||||||||||
| Net battery capacity : | 79.0 kWh | ||||||||||||
|
|
| Top Speed : | 99 Mph / 160 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 8.5 s |
| EU driving noise : | 67 dB |
|
|
| Wheelbase : | 108.94 inches / 276.7 cm |
| Length : | 175.91 inches / 446.8 cm |
| Width : | 73.66 inches / 187.1 cm |
| Width with mirrors : | 81.22 inches / 206.3 cm |
| Height : | 64.17 inches / 163.0 cm |
| Ground clearance : | 7.6 inches / 19.3 cm |
| Approach angle (deg) : | 17.5° |
| Breakover (Rampover) angle (deg) : | 16.5° |
| Departure angle (deg) : | 24.8° |
| Max. Towing Capacity Weight : | 2205 lbs / 1000 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 4586 lbs / 2080 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 10.2 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 15.9 cu-ft / 450 L |
| Trunk / Boot First Row : | 50.2 cu-ft / 1422 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 235/55 R19 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 255/50 R19 | ||
| Turning circle : | 31.8 feet / 9.7 m | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. | ||
| Rear Suspension : | Multi-link. Coil Springs. | ||
How fast is a Ford Explorer EV 79kWh 204HP Extended Range Limited Edition?
The Ford Explorer EV 79kWh 204HP Extended Range Limited Edition can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 8.5 seconds and has a top speed of 160 km/h / 99 mph.
How many horsepower (hp) does a 2024 Ford Explorer EV 79kWh 204HP Extended Range Limited Edition have?
The 2024 Ford Explorer EV 79kWh 204HP Extended Range Limited Edition has 204 PS / 201 bhp / 150 kW.
How much does a Ford Explorer EV 79kWh 204HP Extended Range Limited Edition weighs?
The Ford Explorer EV 79kWh 204HP Extended Range Limited Edition weighs 2080 Kg / 4586 lbs.
What is the Ford Explorer EV 79kWh 204HP Extended Range Limited Edition electric range?
The electric range of Ford Explorer EV 79kWh 204HP Extended Range Limited Edition is 544 Km / 338 miles WLTP
What engine is in Ford Explorer EV 79kWh 204HP Extended Range Limited Edition?
The Ford Explorer EV 79kWh 204HP Extended Range Limited Edition has 1 electric engine(s) PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor.
What are the dimensions of the Ford Explorer EV 79kWh 204HP Extended Range Limited Edition?
The Ford Explorer EV 79kWh 204HP Extended Range Limited Edition is 175.91 inches / 446.8 cm long, 73.66 inches / 187.1 cm wide, and 64.17 inches / 163.0 cm tall, with a wheelbase of 108.94 inches / 276.7 cm.
How much cargo space does a Ford Explorer EV 79kWh 204HP Extended Range Limited Edition have?
The Ford Explorer EV 79kWh 204HP Extended Range Limited Edition offers 15.9 cu-ft / 450 L of trunk space, which expands to 50.2 cu-ft / 1422 L when the rear seats are folded.









