Fiat Ducato L2H1 2016 140 Multijet 33 Specs
(2019 - 2021) - Technical Specifications for Years 2019, 2020, 2021
|
|
| Generation : | Ducato (X290) - 2015 Update |
| Body : | Van |
| Num. of Doors : | 4 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | F1AGL4113 |
| Fuel type : | Diesel |
| Fuel System : | Common Rail |
| Lubrication : |
See oil information Fiat Ducato L2H1 2016 140 Multijet 33 Oil Specifications - Engine oil All Weather: 0W30 API/ACEA: C2 Engine oil capacity (with filter): 5.9 L |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 139.6 cu-in / 2287 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.46 x 3.7 inches 88.0 x 94.0 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | Turbo Intercooler |
| Compression Ratio : | 16.2 |
| Horsepower : |
138 HP / 140 PS / 103 kW @ 3500 rpm |
| Maximum torque : |
258 lb-ft / 350 Nm @ 1400 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
6 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - City NEDC : |
30 MPG 7.8 L/100 km 36 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road NEDC : |
38 MPG 6.2 L/100 km 46 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
35 MPG 6.8 L/100 km 42 MPG UK |
| Range : | 685 miles / 1102 km |
| Fuel Tank Capacity : |
19.8 gallons 75 L 16.5 UK gallons |
| AdBlue Tank : |
5 gallons 19 L 4.2 UK gallons |
| CO2 emissions : | 179 g/km (Fiat) |
| Catalytic converter : | Particle Filter (with SCR cat.) |
|
|
| Top Speed : | - Mph / - km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 135.83 inches / 345.0 cm |
| Length : | 213.11 inches / 541.3 cm |
| Width : | 80.71 inches / 205.0 cm |
| Height : | 88.74 inches / 225.4 cm |
| Front Axle : | 71.26 inches / 181.0 cm |
| Rear Axle : | 70.47 inches / 179.0 cm |
| Ground clearance : | 6.38 inches / 16.2 cm |
| Cargo box inside length : | 122.83 inches / 312.0 cm |
| Cargo box inside height : | 65.43 inches / 166.2 cm |
| Cargo width : | 73.62 inches / 187.0 cm |
| Max. width at wheelhouse : | 55.98 inches / 142.2 cm |
| Loading height : | 21.06 inches / 53.5 cm |
| Rear door width : | 61.5 inches / 156.2 cm |
| Rear door height : | 59.84 inches / 152.0 cm |
| Side door width : | 49.21 inches / 125.0 cm |
| Side door height : | 58.46 inches / 148.5 cm |
| Max. Towing Capacity Weight : | 5512 lbs / 2500 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 4266 lbs / 1935 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 13.8 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 3 seats |
| Seat distribution : | 3 |
| Trunk / Boot capacity : | 353.1 cu-ft / 10000 L |
| Trunk / Boot First Row : | 353.1 cu-ft / 10000 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 215/70 R15 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 215/70 R15 | ||
| Turning circle : | 37.1 feet / 11.3 m | ||
| Front Suspension : | Independent, McPherson type with wishbones, coil springs, telescopic shock absorbers and anti-roll bar | ||
| Rear Suspension : | Rigid tubular axle and longitudinal parabolic leaf springs, telescopic shock absorbers and flexible side buffers | ||
What engine is in Fiat Ducato L2H1 2016 140 Multijet 33?
The Fiat Ducato L2H1 2016 140 Multijet 33 has a Inline 4, Diesel engine with 2287 cm3 / 139.6 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2019 Fiat Ducato L2H1 2016 140 Multijet 33 have?
The 2019 Fiat Ducato L2H1 2016 140 Multijet 33 has 140 PS / 138 bhp / 103 kW.
How much does a Fiat Ducato L2H1 2016 140 Multijet 33 weighs?
The Fiat Ducato L2H1 2016 140 Multijet 33 weighs 1935 Kg / 4266 lbs.
Is Fiat Ducato L2H1 2016 140 Multijet 33 All Wheel Drive (AWD)?
No, the Fiat Ducato L2H1 2016 140 Multijet 33 is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).
The Fiat Ducato L2H1 2016 140 Multijet 33 has a Inline 4, Diesel engine with 2287 cm3 / 139.6 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2019 Fiat Ducato L2H1 2016 140 Multijet 33 have?
The 2019 Fiat Ducato L2H1 2016 140 Multijet 33 has 140 PS / 138 bhp / 103 kW.
How much does a Fiat Ducato L2H1 2016 140 Multijet 33 weighs?
The Fiat Ducato L2H1 2016 140 Multijet 33 weighs 1935 Kg / 4266 lbs.
Is Fiat Ducato L2H1 2016 140 Multijet 33 All Wheel Drive (AWD)?
No, the Fiat Ducato L2H1 2016 140 Multijet 33 is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).


-d14574fec634684f42.jpg)







