Facel Vega Facel II Specs
(1962 - ) Technical Specifications
|
|
| Body : | Coupé |
| Num. of Doors : | 2 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | V 8 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | 2 Carter carbs |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine displacement : | 383.6 cu-in / 6286 cm3 |
| Bore x Stroke : |
4.25 x 3.38 inches 107.95 x 85.85 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 10.00 |
| Horsepower : |
390 HP / 395 PS / 291 kW @ 5400 rpm |
| Maximum torque : |
- lb-ft / - Nm @ 5400 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
4 speed Manual
Transmission Relations
Final Drive Ratio: 2.93 |
|
|
| Fuel Tank Capacity : |
26.4 gallons 100 L 22 UK gallons |
| Catalytic converter : | No |
|
|
| Top Speed : | 149 Mph / 240 km/h |
| Acceleration 0 to 60 mph (0 to 96 Km/h) : | 8.30 s |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 104.72 inches / 266 cm |
| Length : | 187.01 inches / 475 cm |
| Width : | 69.29 inches / 176 cm |
| Height : | 50.39 inches / 128 cm |
| Front Axle : | 55.91 inches / 142.0 cm |
| Rear Axle : | 55.98 inches / 142.2 cm |
| Ground clearance : | 7.09 inches / 18.0 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 3638 lbs / 1650 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 4.2 kg/hp |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | -/- R- | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | -/- R- | ||
| Front Suspension : | Coil springs. | ||
| Rear Suspension : | Semi-elliptic leaf springs. De-Dion axle. | ||
How fast is a Facel Vega Facel II ?
The Facel Vega Facel II can reach 0 to 60 mph in 8.30 seconds and has a top speed of 240 km/h / 149 mph.
How many horsepower (hp) does a 1962 Facel Vega Facel II have?
The 1962 Facel Vega Facel II has 395 PS / 390 bhp / 291 kW.
How much does a Facel Vega Facel II weighs?
The Facel Vega Facel II weighs 1650 Kg / 3638 lbs.
What is the Facel Vega Facel II gas mileage?
The Facel Vega Facel II gas mileage is .
What engine is in Facel Vega Facel II ?
The Facel Vega Facel II has a V 8, Petrol engine with 6286 cm3 / 383.6 cu-in capacity.
What are the dimensions of the Facel Vega Facel II ?
The Facel Vega Facel II is 187.01 inches / 475 cm long, 69.29 inches / 176 cm wide, and 50.39 inches / 128 cm tall, with a wheelbase of 104.72 inches / 266 cm.


-76ab5da222c4cb57cc.jpg)
-FF-91-1.jpg)



-Avant-2.jpg)
