BMW F11 5 Series Touring 520d Specs
(2012 - ) Technical Specifications
|
|
| Generation : | F10 |
| Body : | Estate |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Diesel |
| Fuel System : | Direct Injection. |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 121.7 cu-in / 1995 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.31 x 3.54 inches 84.0 x 90.0 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | Turbo (TGV) + Intercooler |
| Compression Ratio : | 16.5 |
| Horsepower : |
181 HP / 184 PS / 135 kW @ 4000 rpm |
| Maximum torque : |
280 lb-ft / 380 Nm @ 1750-2750 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
6 speed Manual
Transmission Relations
1st Gear Ratio: 2nd Gear Ratio: 3rd Gear Ratio: 4th Gear Ratio: 5th Gear Ratio: 6th Gear Ratio: |
|
|
| Fuel Consumption - Economy - City NEDC : |
40 MPG 5.9 L/100 km 48 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road NEDC : |
53 MPG 4.4 L/100 km 64 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
48 MPG 4.9 L/100 km 58 MPG UK |
| Range : | 888 miles / 1428 km |
| Fuel Tank Capacity : |
18.5 gallons 70 L 15.4 UK gallons |
| CO2 emissions : | 130 g/km (BMW) |
| Emission standard : | Euro V |
BMW F11 5 Series Touring 520d Safety Ratings |
|
| Euro NCAP |
BMW F11 5 Series Touring 520d
Euro NCAP Safety Rating
Adult: Pedestrian: Child: Safety Assist: 95 % 78 % 83 % 100 %
Tested on: 5 / 2010
|
|
|
| Top Speed : | 138 Mph / 222 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 8.3 s |
| Acceleration 0 to 1000m : | 29.3 s |
|
|
| Wheelbase : | 116.85 inches / 296.8 cm |
| Length : | 193.19 inches / 490.7 cm |
| Width : | 73.23 inches / 186.0 cm |
| Height : | 57.56 inches / 146.2 cm |
| Front Axle : | 62.99 inches / 160.0 cm |
| Rear Axle : | 64.02 inches / 162.6 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | 0.31 |
| Curb Weight : | 3935 lbs / 1785 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 9.7 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Seat distribution : | 2+3 |
| Trunk / Boot capacity : | 19.8 cu-ft / 560 L |
| Trunk / Boot First Row : | 59 cu-ft / 1670 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (12.99 inches / 330 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (12.99 inches / 330 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 225/55 R17 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 225/55 R17 | ||
| Front Wheels Width : | 8.0" | ||
| Rear Wheels Width : | 8.0" | ||
| Steering : | Rack and pinion Electric | ||
| Steering ratio : | 17.1 | ||
| Front Suspension : | Coil springs. | ||
| Rear Suspension : | Pneumatic. | ||
What engine is in BMW F11 5 Series Touring 520d?
The BMW F11 5 Series Touring 520d has a Inline 4, Diesel engine with 1995 cm3 / 121.7 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2012 BMW F11 5 Series Touring 520d have?
The 2012 BMW F11 5 Series Touring 520d has 184 PS / 181 bhp / 135 kW.
How much does a BMW F11 5 Series Touring 520d weighs?
The BMW F11 5 Series Touring 520d weighs 1785 Kg / 3935 lbs.
What is the top speed of a BMW F11 5 Series Touring 520d?
The BMW F11 5 Series Touring 520d top speed is 222 Km/h / 138 mph.
Is BMW F11 5 Series Touring 520d All Wheel Drive (AWD)?
No, the BMW F11 5 Series Touring 520d is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).
How fast is a BMW F11 5 Series Touring 520d?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 8.3 seconds and has a top speed of 138 mph.
The BMW F11 5 Series Touring 520d has a Inline 4, Diesel engine with 1995 cm3 / 121.7 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2012 BMW F11 5 Series Touring 520d have?
The 2012 BMW F11 5 Series Touring 520d has 184 PS / 181 bhp / 135 kW.
How much does a BMW F11 5 Series Touring 520d weighs?
The BMW F11 5 Series Touring 520d weighs 1785 Kg / 3935 lbs.
What is the top speed of a BMW F11 5 Series Touring 520d?
The BMW F11 5 Series Touring 520d top speed is 222 Km/h / 138 mph.
Is BMW F11 5 Series Touring 520d All Wheel Drive (AWD)?
No, the BMW F11 5 Series Touring 520d is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).
How fast is a BMW F11 5 Series Touring 520d?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 8.3 seconds and has a top speed of 138 mph.





