BMW E66 7 Series Long 730Ld Specs
(2005 - ) Technical Specifications
|
|
| Generation : | E65 |
| Body : | - |
| Num. of Doors : | 4 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 6 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Diesel |
| Fuel System : | Common Rail |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine displacement : | 182.6 cu-in / 2993 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.31 x 3.54 inches 84.0 x 90.0 mm |
| Number of valves : | 24 Valves |
| Aspiration : | TGV + Intercooler |
| Compression Ratio : | 17.0 |
| Horsepower : |
228 HP / 231 PS / 170 kW @ 4000 rpm |
| Maximum torque : |
383 lb-ft / 520 Nm @ 2000-2750 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
6 speed Sequential
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - City NEDC : |
21 MPG 11.3 L/100 km 25 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road NEDC : |
37 MPG 6.4 L/100 km 44 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
29 MPG 8.2 L/100 km 34 MPG UK |
| Range : | 667 miles / 1073 km |
| Fuel Tank Capacity : |
23.2 gallons 88 L 19.4 UK gallons |
| CO2 emissions : | 216 g/km (BMW) |
|
|
| Top Speed : | 148 Mph / 238 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 7.9 s |
|
|
| Wheelbase : | 123.23 inches / 313.0 cm |
| Length : | 203.94 inches / 518.0 cm |
| Width : | 74.8 inches / 190.0 cm |
| Height : | 58.27 inches / 148.0 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | 0.29 |
| Curb Weight : | 4222 lbs / 1915 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 8.3 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 17.7 cu-ft / 500 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (13.7 inches / 348 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (13.58 inches / 345 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 245/55 R17 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 245/55 R17 | ||
| Front Suspension : | Independent. Double wishbone. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Multi-link. Coil Springs. Anti-roll bar | ||
What engine is in BMW E66 7 Series Long 730Ld?
The BMW E66 7 Series Long 730Ld has a Inline 6, Diesel engine with 2993 cm3 / 182.6 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2005 BMW E66 7 Series Long 730Ld have?
The 2005 BMW E66 7 Series Long 730Ld has 231 PS / 228 bhp / 170 kW.
How much does a BMW E66 7 Series Long 730Ld weighs?
The BMW E66 7 Series Long 730Ld weighs 1915 Kg / 4222 lbs.
What is the top speed of a BMW E66 7 Series Long 730Ld?
The BMW E66 7 Series Long 730Ld top speed is 238 Km/h / 148 mph.
Is BMW E66 7 Series Long 730Ld All Wheel Drive (AWD)?
No, the BMW E66 7 Series Long 730Ld is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).
How fast is a BMW E66 7 Series Long 730Ld?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 7.9 seconds and has a top speed of 148 mph.
The BMW E66 7 Series Long 730Ld has a Inline 6, Diesel engine with 2993 cm3 / 182.6 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2005 BMW E66 7 Series Long 730Ld have?
The 2005 BMW E66 7 Series Long 730Ld has 231 PS / 228 bhp / 170 kW.
How much does a BMW E66 7 Series Long 730Ld weighs?
The BMW E66 7 Series Long 730Ld weighs 1915 Kg / 4222 lbs.
What is the top speed of a BMW E66 7 Series Long 730Ld?
The BMW E66 7 Series Long 730Ld top speed is 238 Km/h / 148 mph.
Is BMW E66 7 Series Long 730Ld All Wheel Drive (AWD)?
No, the BMW E66 7 Series Long 730Ld is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).
How fast is a BMW E66 7 Series Long 730Ld?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 7.9 seconds and has a top speed of 148 mph.




