Chevrolet Caprice 3 Wagon 1987 5.0 V8 Automatic 4-speed Specs
(1989 - 1990) - Technical Specifications for Years 1989, 1990
|
|
| Generation : | Caprice 3rd Generation - 1987 Facelift |
| Body : | Estate |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | V 8 |
| Engine Code : | GM Oldsmobile V8 307 |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | Carburetor |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 307.1 cu-in / 5033 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.8 x 3.39 inches 96.5 x 86.0 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 8.0 |
| Horsepower : |
140 HP / 142 PS / 104 kW @ 3200 rpm |
| Maximum torque : |
255 lb-ft / 346 Nm @ 2000 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
4 speed Automatic
Transmission Relations
1st Gear Ratio: 2nd Gear Ratio: 3rd Gear Ratio: 4th Gear Ratio: Final Drive Ratio: 2.93 |
|
|
| Fuel Consumption - Economy - EPA Highway ( - 2008): |
24 MPG 29 MPG UK 9.8 L/100 km |
| Fuel Consumption - Economy - EPA City ( - 2008): |
17 MPG 20 MPG UK 13.8 L/100 km |
| Fuel Consumption - Economy - EPA Combined ( - 2008): |
20 MPG 24 MPG UK 11.8 L/100 km |
| Range (EPA): | 437 miles / 703 km |
| Fuel Tank Capacity : |
21.9 gallons 83 L 18.3 UK gallons |
| Catalytic converter : | Yes |
|
|
| Top Speed : | - Mph / - km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 115.98 inches / 294.6 cm |
| Length : | 215.71 inches / 547.9 cm |
| Width : | 79.29 inches / 201.4 cm |
| Height : | 58.19 inches / 147.8 cm |
| Front Axle : | 62.2 inches / 158.0 cm |
| Rear Axle : | 64.09 inches / 162.8 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | 0.44 |
| Curb Weight : | 4321 lbs / 1960 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 13.8 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 6 seats |
| Seat distribution : | 3+3 |
| Front legroom : | 42.2 inches / 107.2 cm |
| Rear seat legroom : | 37.2 inches / 94.5 cm |
| Front shoulder room : | 60.91 inches / 154.7 cm |
| Rear shoulder room : | 60.91 inches / 154.7 cm |
| Front head room : | 39.61 inches / 100.6 cm |
| Rear head room : | 39.29 inches / 99.8 cm |
| Front hip room : | 55.12 inches / 140.0 cm |
| Rear hip room : | 55 inches / 139.7 cm |
| Trunk / Boot capacity : | - |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 225/75 R15 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 225/75 R15 | ||
| Turning circle : | 45.3 feet / 13.8 m | ||
| Front Suspension : | Double wishbone. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Solid Axle. Coil Springs. | ||
What engine is in Chevrolet Caprice 3 Wagon 1987 5.0 V8 Automatic 4-speed?
The Chevrolet Caprice 3 Wagon 1987 5.0 V8 Automatic 4-speed has a V 8, Petrol engine with 5033 cm3 / 307.1 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 1989 Chevrolet Caprice 3 Wagon 1987 5.0 V8 Automatic 4-speed have?
The 1989 Chevrolet Caprice 3 Wagon 1987 5.0 V8 Automatic 4-speed has 142 PS / 140 bhp / 104 kW.
How much does a Chevrolet Caprice 3 Wagon 1987 5.0 V8 Automatic 4-speed weighs?
The Chevrolet Caprice 3 Wagon 1987 5.0 V8 Automatic 4-speed weighs 1960 Kg / 4321 lbs.
Is Chevrolet Caprice 3 Wagon 1987 5.0 V8 Automatic 4-speed All Wheel Drive (AWD)?
No, the Chevrolet Caprice 3 Wagon 1987 5.0 V8 Automatic 4-speed is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).
The Chevrolet Caprice 3 Wagon 1987 5.0 V8 Automatic 4-speed has a V 8, Petrol engine with 5033 cm3 / 307.1 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 1989 Chevrolet Caprice 3 Wagon 1987 5.0 V8 Automatic 4-speed have?
The 1989 Chevrolet Caprice 3 Wagon 1987 5.0 V8 Automatic 4-speed has 142 PS / 140 bhp / 104 kW.
How much does a Chevrolet Caprice 3 Wagon 1987 5.0 V8 Automatic 4-speed weighs?
The Chevrolet Caprice 3 Wagon 1987 5.0 V8 Automatic 4-speed weighs 1960 Kg / 4321 lbs.
Is Chevrolet Caprice 3 Wagon 1987 5.0 V8 Automatic 4-speed All Wheel Drive (AWD)?
No, the Chevrolet Caprice 3 Wagon 1987 5.0 V8 Automatic 4-speed is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).










