BMW E90 3 Series LCI 318d Auto Specs
(2008 - 2010) - Technical Specifications for Years 2008, 2009, 2010
|
|
| Generation : | E90 LCI - 2009 Update |
| Body : | Sedan |
| Num. of Doors : | 4 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | N47D20 |
| Fuel type : | Diesel |
| Fuel System : | common rail direct diesel injection |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 121.7 cu-in / 1995 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.31 x 3.54 inches 84.00 x 90.00 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | Turbo |
| Compression Ratio : | 16.00 |
| Horsepower : |
141 HP / 143 PS / 105 kW @ 4000 rpm |
| Maximum torque : |
221 lb-ft / 300 Nm @ 1750–2000 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
6 speed Automatic
Transmission Relations
Final Drive Ratio: 3.23 |
|
|
| Fuel Consumption - Economy - City NEDC : |
33 MPG 7.1 L/100 km 40 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road NEDC : |
53 MPG 4.4 L/100 km 64 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
44 MPG 5.4 L/100 km 52 MPG UK |
| Range : | 725 miles / 1166 km |
| Fuel Tank Capacity : |
16.6 gallons 63 L 13.9 UK gallons |
| CO2 emissions : | 144.0 g/km (BMW) |
| Catalytic converter : | Y |
|
|
| Top Speed : | 131 Mph / 210 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 9.40 s |
|
|
| Wheelbase : | 108.66 inches / 276 cm |
| Length : | 178.39 inches / 453.1 cm |
| Width : | 71.54 inches / 181.7 cm |
| Height : | 55.94 inches / 142.1 cm |
| Front Axle : | 59.29 inches / 150.6 cm |
| Rear Axle : | 60.43 inches / 153.5 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | 0.270 |
| Curb Weight : | 3351 lbs / 1520 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 10.6 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 15.9 cu-ft / 450 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (11.81 inches / 300 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (11.81 inches / 300 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 205/55 R16 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 205/55 R16 | ||
| Front Wheels Width : | 7" | ||
| Rear Wheels Width : | 7" | ||
| Steering : | Rack and pinion. PAS - | ||
| Steering wheel lock-to-lock : | 2.920 turns | ||
| Front Suspension : | Independent MacPherson struts. Coil springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Independent. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
How fast is a BMW E90 3 Series LCI 318d Auto?
The BMW E90 3 Series LCI 318d Auto can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 9.40 seconds and has a top speed of 210 km/h / 131 mph.
How many horsepower (hp) does a 2008 BMW E90 3 Series LCI 318d Auto have?
The 2008 BMW E90 3 Series LCI 318d Auto has 143 PS / 141 bhp / 105 kW.
How much does a BMW E90 3 Series LCI 318d Auto weighs?
The BMW E90 3 Series LCI 318d Auto weighs 1520 Kg / 3351 lbs.
What is the BMW E90 3 Series LCI 318d Auto gas mileage?
The BMW E90 3 Series LCI 318d Auto gas mileage is City NEDC 33 MPG / 7.1 L/100 km / 40 MPG UK / Open road NEDC 53 MPG / 4.4 L/100 km / 64 MPG UK / Combined NEDC 44 MPG / 5.4 L/100 km / 52 MPG UK.
What engine is in BMW E90 3 Series LCI 318d Auto?
The BMW E90 3 Series LCI 318d Auto has a Inline 4, Diesel engine with 1995 cm3 / 121.7 cu-in capacity.





-2.jpg)