BMW E36 3 Series Cabrio M3 Evolution Specs
(1996 - 2000) - Technical Specifications for Years 1996, 1997, 1998, 1999, 2000
|
|
| Generation : | E36 |
| Body : | Cabrio |
| Num. of Doors : | 2 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 6 |
| Engine Code : | S50 B32 |
| Fuel type : | Petrol |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine displacement : | 195.3 cu-in / 3201 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.4 x 3.58 inches 86.40 x 91.00 mm |
| Number of valves : | 24 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 11.30 |
| Horsepower : |
317 HP / 321 PS / 236 kW @ 7400 rpm |
| Maximum torque : |
258 lb-ft / 350 Nm @ 3250 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
6 speed Manual
Transmission Relations
Final Drive Ratio: 3.23 |
|
|
| Fuel Consumption - Economy - City NEDC : |
14 MPG 16.9 L/100 km 17 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road NEDC : |
31 MPG 7.5 L/100 km 38 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
21 MPG 11 L/100 km 26 MPG UK |
| Range : | 350 miles / 563 km |
| Fuel Tank Capacity : |
16.4 gallons 62 L 13.6 UK gallons |
| CO2 emissions : | 278.0 g/km (BMW) |
| Catalytic converter : | Y |
|
|
| Top Speed : | 155 Mph / 250 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 5.60 s |
|
|
| Wheelbase : | 106.69 inches / 271 cm |
| Length : | 174.53 inches / 443.3 cm |
| Width : | 67.32 inches / 171 cm |
| Height : | 52.76 inches / 134 cm |
| Front Axle : | 55.98 inches / 142.2 cm |
| Rear Axle : | 56.61 inches / 143.8 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | 0.350 |
| Curb Weight : | 3605 lbs / 1635 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 5.1 kg/hp |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (12.4 inches / 315 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (12.28 inches / 312 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 225/45 R17 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 245/40 R17 | ||
| Front Wheels Width : | 7.5" | ||
| Rear Wheels Width : | 8.5" | ||
| Front Suspension : | MacPherson struts. Coil springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Coil Springs. Multi-link. Anti-roll bar. | ||
How fast is a BMW E36 3 Series Cabrio M3 Evolution?
The BMW E36 3 Series Cabrio M3 Evolution can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 5.60 seconds and has a top speed of 250 km/h / 155 mph.
How many horsepower (hp) does a 1996 BMW E36 3 Series Cabrio M3 Evolution have?
The 1996 BMW E36 3 Series Cabrio M3 Evolution has 321 PS / 317 bhp / 236 kW.
How much does a BMW E36 3 Series Cabrio M3 Evolution weighs?
The BMW E36 3 Series Cabrio M3 Evolution weighs 1635 Kg / 3605 lbs.
What is the BMW E36 3 Series Cabrio M3 Evolution gas mileage?
The BMW E36 3 Series Cabrio M3 Evolution gas mileage is City NEDC 14 MPG / 16.9 L/100 km / 17 MPG UK / Open road NEDC 31 MPG / 7.5 L/100 km / 38 MPG UK / Combined NEDC 21 MPG / 11 L/100 km / 26 MPG UK.
What engine is in BMW E36 3 Series Cabrio M3 Evolution?
The BMW E36 3 Series Cabrio M3 Evolution has a Inline 6, Petrol engine with 3201 cm3 / 195.3 cu-in capacity.
What are the dimensions of the BMW E36 3 Series Cabrio M3 Evolution?
The BMW E36 3 Series Cabrio M3 Evolution is 174.53 inches / 443.3 cm long, 67.32 inches / 171 cm wide, and 52.76 inches / 134 cm tall, with a wheelbase of 106.69 inches / 271 cm.






