BMW New Class 1800 TI Special Execution Specs
(1966 - ) Technical Specifications
|
|
| Body : | Sedan |
| Num. of Doors : | 4 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Petrol |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine displacement : | 108.2 cu-in / 1773 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.31 x 3.15 inches 84.00 x 80.00 mm |
| Number of valves : | 8 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 10.50 |
| Horsepower : |
128 HP / 130 PS / 96 kW @ 6100 rpm |
| Maximum torque : |
115 lb-ft / 157 Nm @ 6100 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
4 speed Manual
|
|
|
| Fuel Tank Capacity : |
14 gallons 53.2 L 11.7 UK gallons |
| Catalytic converter : | No |
|
|
| Top Speed : | 112 Mph / 180 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 100.39 inches / 255 cm |
| Length : | 177.17 inches / 450 cm |
| Width : | 67.28 inches / 170.9 cm |
| Height : | 57.09 inches / 145 cm |
| Front Axle : | 52.4 inches / 133.1 cm |
| Rear Axle : | 54.21 inches / 137.7 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 2183 lbs / 990 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 7.6 kg/hp |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | -/- R- | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | -/- R- | ||
| Steering : | Endless screw. - | ||
| Front Suspension : | - | ||
| Rear Suspension : | Coil Springs. | ||
How many horsepower (hp) does a 1966 BMW New Class 1800 TI Special Execution have?
The 1966 BMW New Class 1800 TI Special Execution has 130 PS / 128 bhp / 96 kW.
How much does a BMW New Class 1800 TI Special Execution weighs?
The BMW New Class 1800 TI Special Execution weighs 990 Kg / 2183 lbs.
What is the BMW New Class 1800 TI Special Execution gas mileage?
The BMW New Class 1800 TI Special Execution gas mileage is .
What engine is in BMW New Class 1800 TI Special Execution?
The BMW New Class 1800 TI Special Execution has a Inline 4, Petrol engine with 1773 cm3 / 108.2 cu-in capacity.
What are the dimensions of the BMW New Class 1800 TI Special Execution?
The BMW New Class 1800 TI Special Execution is 177.17 inches / 450 cm long, 67.28 inches / 170.9 cm wide, and 57.09 inches / 145 cm tall, with a wheelbase of 100.39 inches / 255 cm.








