BMW E10 2002 Specs
(1968 - ) Technical Specifications
|
|
| Body : | Sedan |
| Num. of Doors : | 2 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | 1 Solex 40 PDSI carb |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine displacement : | 121.5 cu-in / 1991 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.5 x 3.15 inches 89.00 x 80.00 mm |
| Number of valves : | 8 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 8.50 |
| Horsepower : |
98 HP / 99 PS / 73 kW @ 5500 rpm |
| Maximum torque : |
115 lb-ft / 157 Nm @ 5500 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
4 speed Manual
Transmission Relations
Final Drive Ratio: 3.64 |
|
|
| Fuel Tank Capacity : |
12.2 gallons 46 L 10.1 UK gallons |
| Catalytic converter : | No |
|
|
| Top Speed : | 106 Mph / 171 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 98.43 inches / 250 cm |
| Length : | 166.54 inches / 423 cm |
| Width : | 62.6 inches / 159 cm |
| Height : | 55.51 inches / 141 cm |
| Front Axle : | 52.36 inches / 133.0 cm |
| Rear Axle : | 52.36 inches / 133.0 cm |
| Ground clearance : | 6.3 inches / 16.0 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 2072 lbs / 940 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 9.5 kg/hp |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | -/- R- | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | -/- R- | ||
| Steering : | Endless screw. - | ||
| Steering wheel lock-to-lock : | 3.500 turns | ||
| Front Suspension : | MacPherson struts. Coil springs. Lower wishbone. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Coil Springs. Semi-trailing arm. Trailing arm. Anti-roll bar. | ||
How many horsepower (hp) does a 1968 BMW E10 2002 have?
The 1968 BMW E10 2002 has 99 PS / 98 bhp / 73 kW.
How much does a BMW E10 2002 weighs?
The BMW E10 2002 weighs 940 Kg / 2072 lbs.
What is the BMW E10 2002 gas mileage?
The BMW E10 2002 gas mileage is .
What engine is in BMW E10 2002?
The BMW E10 2002 has a Inline 4, Petrol engine with 1991 cm3 / 121.5 cu-in capacity.






