BMW 507 Specs
(1956 - ) Technical Specifications
|
|
| Body : | Roadster |
| Num. of Doors : | 2 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | V 8 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | 2 Zenith carbs |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine displacement : | 193.4 cu-in / 3169 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.23 x 2.95 inches 82.00 x 75.00 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 7.80 |
| Horsepower : |
150 HP / 152 PS / 112 kW @ 5000 rpm |
| Maximum torque : |
173 lb-ft / 235 Nm @ 5000 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
4 speed Manual
Transmission Relations
Final Drive Ratio: 3.70 |
|
|
| Fuel Tank Capacity : |
29.1 gallons 110 L 24.2 UK gallons |
| Catalytic converter : | No |
|
|
| Top Speed : | 122 Mph / 196 km/h |
| Acceleration 0 to 60 mph (0 to 96 Km/h) : | 10.50 s |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 11.10 s |
|
|
| Wheelbase : | 97.6 inches / 247.9 cm |
| Length : | 173.11 inches / 439.7 cm |
| Width : | 65 inches / 165.1 cm |
| Height : | 47.48 inches / 120.6 cm |
| Front Axle : | 56.73 inches / 144.1 cm |
| Rear Axle : | 56.26 inches / 142.9 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 2899 lbs / 1315 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 8.7 kg/hp |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | -/- R- | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | -/- R- | ||
| Front Suspension : | Torsion bar. | ||
| Rear Suspension : | Torsion bar. De-Dion axle. | ||
What engine is in BMW 507 ?
The BMW 507 has a V 8, Petrol engine with 3169 cm3 / 193.4 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 1956 BMW 507 have?
The 1956 BMW 507 has 152 PS / 150 bhp / 112 kW.
How much does a BMW 507 weighs?
The BMW 507 weighs 1315 Kg / 2899 lbs.
What is the top speed of a BMW 507 ?
The BMW 507 top speed is 196 Km/h / 122 mph.
Is BMW 507 All Wheel Drive (AWD)?
No, the BMW 507 is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).
How fast is a BMW 507 ?
The BMW 507 can reach 0 to 60 mph in 10.50 seconds and has a top speed of 122 mph.
The BMW 507 has a V 8, Petrol engine with 3169 cm3 / 193.4 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 1956 BMW 507 have?
The 1956 BMW 507 has 152 PS / 150 bhp / 112 kW.
How much does a BMW 507 weighs?
The BMW 507 weighs 1315 Kg / 2899 lbs.
What is the top speed of a BMW 507 ?
The BMW 507 top speed is 196 Km/h / 122 mph.
Is BMW 507 All Wheel Drive (AWD)?
No, the BMW 507 is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).
How fast is a BMW 507 ?
The BMW 507 can reach 0 to 60 mph in 10.50 seconds and has a top speed of 122 mph.



-1.jpg)





