BMW New Class Coupe 2000 CS Specs
(1965 - ) Technical Specifications
|
|
| Body : | Coupé |
| Num. of Doors : | 2 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | 2 Solex carbs |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine displacement : | 121.5 cu-in / 1991 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.5 x 3.15 inches 89.00 x 80.00 mm |
| Number of valves : | 8 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 9.30 |
| Horsepower : |
120 HP / 122 PS / 90 kW @ 5600 rpm |
| Maximum torque : |
123 lb-ft / 167 Nm @ 5600 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
4 speed Manual
Transmission Relations
Final Drive Ratio: 3.90 |
|
|
| Fuel Tank Capacity : |
14.3 gallons 54.6 L 11.9 UK gallons |
| Catalytic converter : | No |
|
|
| Top Speed : | 110 Mph / 177 km/h |
| Acceleration 0 to 60 mph (0 to 96 Km/h) : | 10.40 s |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 100.51 inches / 255.3 cm |
| Length : | 177.99 inches / 452.1 cm |
| Width : | 66.18 inches / 168.1 cm |
| Height : | 55.39 inches / 140.7 cm |
| Front Axle : | 52.01 inches / 132.1 cm |
| Rear Axle : | 54.02 inches / 137.2 cm |
| Ground clearance : | 6.5 inches / 16.5 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 2535 lbs / 1150 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 9.4 kg/hp |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | -/- R- | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | -/- R- | ||
| Steering : | Endless screw. - | ||
| Steering wheel lock-to-lock : | 3.800 turns | ||
| Front Suspension : | MacPherson struts. Coil springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Coil Springs. Semi-trailing arm. Trailing arm. | ||
What engine is in BMW New Class Coupe 2000 CS?
The BMW New Class Coupe 2000 CS has a Inline 4, Petrol engine with 1991 cm3 / 121.5 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 1965 BMW New Class Coupe 2000 CS have?
The 1965 BMW New Class Coupe 2000 CS has 122 PS / 120 bhp / 90 kW.
How much does a BMW New Class Coupe 2000 CS weighs?
The BMW New Class Coupe 2000 CS weighs 1150 Kg / 2535 lbs.
What is the top speed of a BMW New Class Coupe 2000 CS?
The BMW New Class Coupe 2000 CS top speed is 177 Km/h / 110 mph.
Is BMW New Class Coupe 2000 CS All Wheel Drive (AWD)?
No, the BMW New Class Coupe 2000 CS is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).
How fast is a BMW New Class Coupe 2000 CS?
The BMW New Class Coupe 2000 CS can reach 0 to 60 mph in 10.40 seconds and has a top speed of 110 mph.
The BMW New Class Coupe 2000 CS has a Inline 4, Petrol engine with 1991 cm3 / 121.5 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 1965 BMW New Class Coupe 2000 CS have?
The 1965 BMW New Class Coupe 2000 CS has 122 PS / 120 bhp / 90 kW.
How much does a BMW New Class Coupe 2000 CS weighs?
The BMW New Class Coupe 2000 CS weighs 1150 Kg / 2535 lbs.
What is the top speed of a BMW New Class Coupe 2000 CS?
The BMW New Class Coupe 2000 CS top speed is 177 Km/h / 110 mph.
Is BMW New Class Coupe 2000 CS All Wheel Drive (AWD)?
No, the BMW New Class Coupe 2000 CS is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).
How fast is a BMW New Class Coupe 2000 CS?
The BMW New Class Coupe 2000 CS can reach 0 to 60 mph in 10.40 seconds and has a top speed of 110 mph.








