BMW 503 Specs
(1956 - ) Technical Specifications
|
|||
| Body : | Coupé | ||
| Num. of Doors : | 2 doors | ||
| Production number : | 273 units | ||
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | V 8 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | 2 Zenith 32 NDIX carburettors |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine displacement : | 193.4 cu-in / 3169 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.23 x 2.95 inches 82.00 x 75.00 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 7.30 |
| Horsepower : |
138 HP / 140 PS / 103 kW @ 4800 rpm |
| Maximum torque : |
159 lb-ft / 216 Nm @ 4800 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
4 speed Manual
Transmission Relations
Final Drive Ratio: 3.89 |
|
|
| Fuel Tank Capacity : |
19.8 gallons 75 L 16.5 UK gallons |
| Catalytic converter : | No |
|
|
| Top Speed : | 118 Mph / 190 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 13.00 s |
|
|
| Wheelbase : | 111.61 inches / 283.5 cm |
| Length : | 187.01 inches / 475 cm |
| Width : | 67.32 inches / 171 cm |
| Height : | 55.12 inches / 140 cm |
| Front Axle : | 55.12 inches / 140.0 cm |
| Rear Axle : | 55.91 inches / 142.0 cm |
| Ground clearance : | 7.01 inches / 17.8 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 3309 lbs / 1501 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 10.7 kg/hp |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Drums (11.18 inches / 284 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (11.18 inches / 284 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | -/- R- | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | -/- R- | ||
| Front Wheels Width : | 4½E" | ||
| Rear Wheels Width : | 4½E" | ||
| Steering wheel lock-to-lock : | 3.500 turns | ||
| Front Suspension : | Torsion bar. | ||
| Rear Suspension : | Torsion bar. De-Dion axle. | ||
What engine is in BMW 503 ?
The BMW 503 has a V 8, Petrol engine with 3169 cm3 / 193.4 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 1956 BMW 503 have?
The 1956 BMW 503 has 140 PS / 138 bhp / 103 kW.
How much does a BMW 503 weighs?
The BMW 503 weighs 1501 Kg / 3309 lbs.
What is the top speed of a BMW 503 ?
The BMW 503 top speed is 190 Km/h / 118 mph.
Is BMW 503 All Wheel Drive (AWD)?
No, the BMW 503 is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).
How fast is a BMW 503 ?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 13.00 seconds and has a top speed of 118 mph.
The BMW 503 has a V 8, Petrol engine with 3169 cm3 / 193.4 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 1956 BMW 503 have?
The 1956 BMW 503 has 140 PS / 138 bhp / 103 kW.
How much does a BMW 503 weighs?
The BMW 503 weighs 1501 Kg / 3309 lbs.
What is the top speed of a BMW 503 ?
The BMW 503 top speed is 190 Km/h / 118 mph.
Is BMW 503 All Wheel Drive (AWD)?
No, the BMW 503 is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).
How fast is a BMW 503 ?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 13.00 seconds and has a top speed of 118 mph.





