BMW 700 Coupe 30hp Specs
(1959 - ) Technical Specifications
|
|
| Body : | Coupé |
| Num. of Doors : | 2 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Boxer 2 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Petrol |
| Engine displacement : | 42.5 cu-in / 697 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.07 x 2.87 inches 78.00 x 73.00 mm |
| Number of valves : | 4 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 7.50 |
| Horsepower : |
30 HP / 30 PS / 22 kW @ 5000 rpm |
| Maximum torque : |
36 lb-ft / 50 Nm @ 5000 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
4 speed Manual
|
|
|
| Catalytic converter : | No |
|
|
| Top Speed : | 75 Mph / 121 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 83.5 inches / 212.1 cm |
| Length : | 139.29 inches / 353.8 cm |
| Width : | 58.31 inches / 148.1 cm |
| Height : | 49.21 inches / 125 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 1325 lbs / 601 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 20 kg/hp |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | -/- R- | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | -/- R- | ||
| Steering : | Rack and pinion. - | ||
| Front Suspension : | Coil springs. | ||
| Rear Suspension : | Coil Springs. | ||
How many horsepower (hp) does a 1959 BMW 700 Coupe 30hp have?
The 1959 BMW 700 Coupe 30hp has 30 PS / 30 bhp / 22 kW.
How much does a BMW 700 Coupe 30hp weighs?
The BMW 700 Coupe 30hp weighs 601 Kg / 1325 lbs.
What is the BMW 700 Coupe 30hp gas mileage?
The BMW 700 Coupe 30hp gas mileage is .
What engine is in BMW 700 Coupe 30hp?
The BMW 700 Coupe 30hp has a Boxer 2, Petrol engine with 697 cm3 / 42.5 cu-in capacity.








