BMW E36 3 Series Touring 320i Specs
(1995 - 1999) - Technical Specifications for Years 1995, 1996, 1997, 1998, 1999Key Specs
1991 cm3
150 PS / 110 kW
190 Nm
212 km/h
9.1 L/100 km
31 MPG UK
|
|
| Generation : | E36 |
| Body : | Estate |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 6 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | Bosch DME 3.1 fuel injection |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 121.5 cu-in / 1991 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.15 x 2.6 inches 80.00 x 66.00 mm |
| Number of valves : | 24 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 11.00 |
| Horsepower : |
148 HP / 150 PS / 110 kW @ 5900 rpm |
| Maximum torque : |
140 lb-ft / 190 Nm @ 4200 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
5 speed Manual
Transmission Relations
Final Drive Ratio: 3.45 |
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Combined: |
26 MPG 9.1 L/100 km 31 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road: |
35 MPG 6.8 L/100 km 42 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - City: |
18 MPG 12.9 L/100 km 22 MPG UK |
| Range : | 423 miles / 681 km |
| Fuel Tank Capacity : |
16.4 gallons 62 L 13.6 UK gallons |
| Catalytic converter : | Y |
BMW E36 3 Series Touring 320i Safety Ratings |
|
| Euro NCAP |
BMW E36 3 Series Touring 320i
Euro NCAP Safety Rating
Adult: Pedestrian: 2 of 5 2 of 5
Tested on: 1997
|
|
|
| Top Speed : | 132 Mph / 212 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 10.20 s |
|
|
| Wheelbase : | 106.3 inches / 270.0 cm |
| Length : | 174.53 inches / 443.3 cm |
| Width : | 66.85 inches / 169.8 cm |
| Height : | 54.76 inches / 139.1 cm |
| Front Axle : | 55.39 inches / 140.7 cm |
| Rear Axle : | 55.71 inches / 141.5 cm |
| Max. Towing Capacity Weight : | 3527 lbs / 1600 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | 0.31 |
| Curb Weight : | 3131 lbs / 1420 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 9.5 kg/hp |
|
|
| Trunk / Boot capacity : | 15.4 cu-ft / 435 L |
| Trunk / Boot First Row : | 46.6 cu-ft / 1320 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 205/60 R15 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 205/60 R15 | ||
| Front Wheels Width : | 7" | ||
| Rear Wheels Width : | 7" | ||
| Steering : | Rack and pinion. PAS - | ||
| Turning circle : | 34.1 feet / 10.4 m | ||
| Front Suspension : | Independent MacPherson | ||
| Rear Suspension : | Independent semi-trailing arms | ||
How fast is a BMW E36 3 Series Touring 320i?
The BMW E36 3 Series Touring 320i can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 10.20 seconds and has a top speed of 212 km/h / 132 mph.
How many horsepower (hp) does a 1995 BMW E36 3 Series Touring 320i have?
The 1995 BMW E36 3 Series Touring 320i has 150 PS / 148 bhp / 110 kW.
How much does a BMW E36 3 Series Touring 320i weighs?
The BMW E36 3 Series Touring 320i weighs 1420 Kg / 3131 lbs.
What is the BMW E36 3 Series Touring 320i gas mileage?
The BMW E36 3 Series Touring 320i gas mileage is Open road 35 MPG / 6.8 L/100 km / 42 MPG UK / City 18 MPG / 12.9 L/100 km / 22 MPG UK.
What engine is in BMW E36 3 Series Touring 320i?
The BMW E36 3 Series Touring 320i has a Inline 6, Petrol engine with 1991 cm3 / 121.5 cu-in capacity.





