BMW Type 114 1600 TI 5 speed Specs
(1967 - ) Technical Specifications
|
|
| Body : | Sedan |
| Num. of Doors : | 2 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | 2 Solex 40 PHH carburettors |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine displacement : | 96.1 cu-in / 1574 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.31 x 2.8 inches 84.00 x 71.00 mm |
| Number of valves : | 8 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 9.50 |
| Horsepower : |
104 HP / 105 PS / 77 kW @ 6000 rpm |
| Maximum torque : |
96 lb-ft / 131 Nm @ 4500 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
5 speed Manual
Transmission Relations
Final Drive Ratio: 3.90 |
|
|
| Fuel Tank Capacity : |
12.2 gallons 46 L 10.1 UK gallons |
| Catalytic converter : | No |
|
|
| Top Speed : | 109 Mph / 175 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 11.00 s |
|
|
| Wheelbase : | 98.43 inches / 250 cm |
| Length : | 166.54 inches / 423 cm |
| Width : | 62.6 inches / 159 cm |
| Height : | 55.51 inches / 141 cm |
| Front Axle : | 52.36 inches / 133.0 cm |
| Rear Axle : | 52.36 inches / 133.0 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 2116 lbs / 960 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 9.1 kg/hp |
|
|
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Discs (9.45 inches / 240 mm) |
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (7.87 inches / 200 mm) |
| Front Tyres - Rims dimensions : | -/- R- |
| Rear Tyres - Rims dimensions : | -/- R- |
| Front Wheels Width : | 4½" |
| Rear Wheels Width : | 4½" |
| Steering : | Endless screw. - |
| Steering wheel lock-to-lock : | 3.750 turns |
How fast is a BMW Type 114 1600 TI 5 speed?
The BMW Type 114 1600 TI 5 speed can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 11.00 seconds and has a top speed of 175 km/h / 109 mph.
How many horsepower (hp) does a 1967 BMW Type 114 1600 TI 5 speed have?
The 1967 BMW Type 114 1600 TI 5 speed has 105 PS / 104 bhp / 77 kW.
How much does a BMW Type 114 1600 TI 5 speed weighs?
The BMW Type 114 1600 TI 5 speed weighs 960 Kg / 2116 lbs.
What is the BMW Type 114 1600 TI 5 speed gas mileage?
The BMW Type 114 1600 TI 5 speed gas mileage is .
What engine is in BMW Type 114 1600 TI 5 speed?
The BMW Type 114 1600 TI 5 speed has a Inline 4, Petrol engine with 1574 cm3 / 96.1 cu-in capacity.
What are the dimensions of the BMW Type 114 1600 TI 5 speed?
The BMW Type 114 1600 TI 5 speed is 166.54 inches / 423 cm long, 62.6 inches / 159 cm wide, and 55.51 inches / 141 cm tall, with a wheelbase of 98.43 inches / 250 cm.









