John Deere 70F Specs
(2002)
John Deere 70F General Information |
|
| Brand | John Deere |
| Model | John Deere 70F |
| Start year | 2002 |
| End year | 2010 |
| Category / Type | Orchard/Vineyard tractor |
| Distributor | John Deere |
| Manufacturer | Goldini |
| Factory | Italy |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
John Deere 70F Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Two-post mid-mount folding ROPS. |
| Wheelbase | 72.8 in |
| Length | 142.3 in |
| Fuel Capacity | - |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | power |
| Brakes type | disc |
John Deere 70F Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 55 A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
John Deere 70F Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | VM Motori D754 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 181.2 ci |
| Bore x Stroke | 3.70x4.21 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2600 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | - - |
| Transmission / Gearbox gears | 8 forward and reverse |
| Transmission Clutch | 254mm mechanical dry disc |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
John Deere 70F PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | - |
| Rear PTO Power (Tested) | - hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/540E |
John Deere 70F Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
John Deere 70F Hydraulics |
|
| Type | open center |
| NÂș of valves | - |
| Pump flow | 10.3 gpm |
| Steering flow | - gpm |