John Deere 5100MH Specs
(2012)
John Deere 5100MH General Information |
|
| Brand | John Deere |
| Model | John Deere 5100MH |
| Start year | 2012 |
| End year | 2017 |
| Category / Type | High-Clearance tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | John Deere |
| Factory | - |
| Serial Number Location | Serial number plate on the right side of the tractor frame, above the front axle. |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
John Deere 5100MH Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Two-post ROPS. Cab optional. |
| Wheelbase | 90.6 in |
| Length | - in |
| Fuel Capacity | 37 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 230/95R40 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 230/95R40 |
| Steering type | power |
| Brakes type | hydraulic wet disc |
John Deere 5100MH Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 90 / 120 A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 950 A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
John Deere 5100MH Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged aftercooled diesel |
| Engine Code | John Deere |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 276 ci |
| Bore x Stroke | 4.19x5.00 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2200 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled inline |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | - PowrReverser |
| Transmission / Gearbox gears | 16 forward and reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
John Deere 5100MH PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 85 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/540E |
John Deere 5100MH Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
John Deere 5100MH Hydraulics |
|
| Type | open center |
| NÂș of valves | - |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | 6.3 gpm |