Challenger MT845B Specs
(2005)
Challenger MT845B General Information |
|
| Brand | Challenger |
| Model | Challenger MT845B |
| Start year | 2005 |
| End year | 2008 |
| Category / Type | Agricultural Crawler tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Challenger (a part of AGCO) |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Challenger MT845B Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Cab standard. |
| Wheelbase | 118 in |
| Length | 265.9 in |
| Fuel Capacity | 305 |
| Operating Weight | 43075 lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | tracks |
| Rear Tyres - Rims dimensions | tracks |
| Steering type | - |
| Brakes type | - |
Challenger MT845B Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 185 A |
| Number of batteries | 4 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 1000 A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Challenger MT845B Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 6-cylinder 24-valve |
| Fuel Type | turbocharged diesel |
| Engine Code | Caterpillar C15 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 928 ci |
| Bore x Stroke | 5.402x6.752 |
| Compression Ratio | 16.5:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | 400 hp @ 2100 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled vertical |
| Engine Air Filter / Cleaner | dual paper elements |
| Transmission Type | full power shift Cat Powershift |
| Transmission / Gearbox gears | 16 forward and 4 reverse |
| Transmission Clutch | hydraulic wet disc |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | crawler |
Challenger MT845B PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 335 hp ( 402.32 hp) |
| Rear PTO RPM | 1000 |
Challenger MT845B Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( 313.27 hp) |
Challenger MT845B Hydraulics |
|
| Type | closed center PFC |
| NÂș of valves | 4 |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |