CaseIH Magnum 215 Specs
(2008)
CaseIH Magnum 215 General Information |
|
| Brand | CaseIH |
| Model | CaseIH Magnum 215 |
| Start year | 2008 |
| End year | 2011 |
| Category / Type | Row-Crop tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | CaseIH |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | $165,949 (2010) |
CaseIH Magnum 215 Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Cab standard wth heat and A/C. Optional lucury cab with red or grey leather seat, tinted rear window, and leather-wrapped controls. |
| Wheelbase | 118.3 in |
| Length | - in |
| Fuel Capacity | 180 |
| Operating Weight | 21,035 lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 380/85R34 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 480/80R46 |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | differential hydraulic wet disc |
CaseIH Magnum 215 Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | - |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | - volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
CaseIH Magnum 215 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 6-cylinder 24-valve |
| Fuel Type | turbocharged intercooled diesel |
| Engine Code | CNH |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 504.5 ci |
| Bore x Stroke | 4.488x5.315 |
| Compression Ratio | 17.5:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | 221 hp @ 2000 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | dual paper elements |
| Transmission Type | full powershift - |
| Transmission / Gearbox gears | 23 forward and 6 reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
CaseIH Magnum 215 PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | - |
| Rear PTO Power (Tested) | 175 hp ( 215.81 hp) |
| Rear PTO RPM | 1000 |
CaseIH Magnum 215 Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( 151.54 hp) |
CaseIH Magnum 215 Hydraulics |
|
| Type | PFC |
| NÂș of valves | 3 to 5 |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |