Polestar 2 (Facelift 2023) Standard Range Single Motor 69 kWh Specifikationer
(2023 - 2024) - år 2023, 2024
|
|
| Generation : | Polestar 2 |
| Kaross : | Fastback |
| Num. av Dörrar : | 5 dörrar |
|
|
| Engine Type : | Elbil |
| Elmotor total effekt : | 268 HP / 272 PS / 200 kW |
| Elmotor total vridmoment : | 361 lb-ft / 490 Nm |
| Hästkrafter : | 268 HP / 272 PS / 200 kW |
| Vridmoment : | 361 lb-ft / 490 Nm |
| Number of electric engines: | 1 |
| Electric engine 1 type: | PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor |
| Rear Axle Electric Engine Power: | 268 HP / 272 PS / 200 kW |
| Rear Axle Electric Engine Torque: | 361 lb-ft / 490 Nm |
| Drivlina : | RWD |
| Växellåda : |
1 hastigheter Reduction Gear
|
|
|||||||||||||
| Räckvidd (WLTP): | 331 miles / 532 km | ||||||||||||
| Genomsnittlig Energiförbrukning WLTP: | 4.23 miles/ kWh (14.7 kWh / 100 km) | ||||||||||||
| Batterityp : | Lithium-ion | ||||||||||||
|
|||||||||||||
| Supercharger-laddare : | 135 kW | ||||||||||||
| Batterikapacitet : | 69.0 kWh | ||||||||||||
| Netto batterikapacitet : | 67.0 kWh | ||||||||||||
|
|
| Topphastighet : | 127 Mph / 205 km/h |
| Acceleration 0 till 100 km / h (0-62 mph) : | 6.4 s |
|
|
| Axelavstånd : | 107.68 tum / 273.5 cm |
| Längd : | 181.34 tum / 460.6 cm |
| Bredd : | 0.73 tum / 1.859 cm |
| Bredd med speglar : | 0.78 tum / 1.985 cm |
| Höjd : | 58.23 tum / 147.9 cm |
| Spårbredd fram : | 63.07 tum / 160.2 cm |
| Spårbredd bak : | 63.03 tum / 160.1 cm |
| Frigångshöjd : | 5.94 tum / 15.1 cm |
| Max släpvagnsvikt : | 3307 lbs / 1500 kg |
| Cx : | - |
| Vikt : | 4442 lbs / 2015 kg |
| Vikt / Hästkrafter Förhållandet : | 7.4 kg/hp |
|
|
| Antal sittplatser : | 5 platser |
| Sätesarrangemang : | 2+3 |
| Bagageutrymme : | 14.3 cu-ft / 405 L |
| Bagageutrymme första raden : | 38.7 cu-ft / 1095 L |
|
|||
| Frambromsar : |
Vent skivor (13.58 tum / 345 mm) |
||
| Bakbromsar : |
Vent skivor (13.39 tum / 340 mm) |
||
| Framdäcken : | 245/45 R19 | ||
| Bakdäck : | 245/45 R19 | ||
| Svängdiameter : | 37.7 feet / 11.5 m | ||
| Framvagnsupphängning : | MacPherson struts, frequency-dependent dampers | ||
| Bakvagnsupphängning : | Multi-link, frequency-dependent dampers | ||
-9e73c3cc096fa0841e.jpg)





