Nissan Qashqai 2024 1.3 DIG-T 158 MHEV Specifikationer
(2024 - ) - år 2024, 2025, 2026Huvudspecifikationer
1332 cm3
158 PS / 116 kW
260 Nm
206 km/h
6.3 L/100 km
45 MPG UK
|
|
| Generation : | Qashqai J12 - 2024 Facelift |
| Kaross : | SUV |
| Num. av Dörrar : | 5 dörrar |
|
|
| Motorkonfiguration : | Regelbundna 4 |
| Motorkod : | HR13DDT / H5H Turbo (490) |
| Bränsle : | Mild Hybrid / Bensin |
| Bränslesystem : | Direct Injection |
| Motorupphängning : | Transversell |
| Motorposition : | Främre |
| Motorvolym : | 81.3 cu-in / 1332 cm3 |
| Cylinderdiameter x Slaglängd : |
2.84 x 3.2 tum 72.2 x 81.4 mm |
| Ventiler : | 16 ventiler |
| Överladdning : | Turbo Intercooler |
| Kompressionsförhållande : | 10.5 |
| Hästkrafter : |
156 HP / 158 PS / 116 kW @ 5500 v/min |
| Vridmoment : |
191 lb-ft / 260 Nm @ 1800-4000 v/min |
| Drivlina : | FWD |
| Växellåda : |
6 hastigheter Manual
|
|
|
| Systemeffekt : | 156 HP / 158 PS / 116 kW |
| Totalt Vridmoment : | 191 lb-ft / 260 Nm |
|
|
| Bränsleförbrukning - Låg WLTP: |
28 MPG 8.5 L/100 km 33 MPG UK |
| Bränsleförbrukning - Medelhög WLTP: |
38 MPG 6.2 L/100 km 46 MPG UK |
| Bränsleförbrukning - Hög WLTP: |
44 MPG 5.4 L/100 km 52 MPG UK |
| Bränsleförbrukning - Extra hög WLTP: |
37 MPG 6.4 L/100 km 44 MPG UK |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning WLTP: |
37 MPG 6.3 L/100 km 45 MPG UK |
| Räckvidd (WLTP): | 543 miles / 873 km |
| Tankvolym : |
14.5 gallons 55 L 12.1 UK gallons |
|
|
| Batterikapacitet : | - kWh |
| Netto batterikapacitet : | - kWh |
| CO2 utsläpp WLTP : | 142 g/km (Nissan) |
| Utsläppsstandard : | Euro 6e (WLTP) 36EA/36EB |
| Katalysator : | Particle Filter |
|
|
| Topphastighet : | 128 Mph / 206 km/h |
| Acceleration 0 till 100 km / h (0-62 mph) : | 9.5 s |
|
|
| Axelavstånd : | 104.92 tum / 266.5 cm |
| Längd : | 174.21 tum / 442.5 cm |
| Bredd : | 72.24 tum / 183.5 cm |
| Bredd med speglar : | 82.05 tum / 208.4 cm |
| Höjd : | 63.98 tum / 162.5 cm |
| Spårbredd fram : | 62.2 tum / 158.0 cm |
| Spårbredd bak : | 62.2 tum / 158.0 cm |
| Max släpvagnsvikt : | 3638 lbs / 1650 kg |
| Cx : | - |
| Vikt : | 3131 lbs / 1420 kg |
| Vikt / Hästkrafter Förhållandet : | 9 kg/hp |
|
|
| Antal sittplatser : | 5 platser |
| Bagageutrymme : | 17.8 cu-ft / 504 L |
| Bagageutrymme första raden : | 51.1 cu-ft / 1447 L |
|
|||
| Frambromsar : |
Vent skivor (- tum / - mm) |
||
| Bakbromsar : |
Skivor (- tum / - mm) |
||
| Framdäcken : | 215/65 R17 | ||
| Bakdäck : | 215/65 R17 | ||
| Framhjul Bredd : | 7.0" | ||
| Bakhjulen Bredd : | 7.0" | ||
| Svängdiameter : | 36.4 feet / 11.1 m | ||
| Framvagnsupphängning : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Bakvagnsupphängning : | Semi-independent. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
Hur snabbt går en Nissan Qashqai 2024 1.3 DIG-T 158 MHEV?
Nissan Qashqai 2024 1.3 DIG-T 158 MHEV kan nå 0 till 100 km/h (0 till 62 mph) på 9.5 sekunder och 0 till 96 km/h (0 till 60 mph) på - sekunder, med en topphastighet på 206 km/h / 128 mph.
Hur många hästkrafter (hp) har en 2024 Nissan Qashqai 2024 1.3 DIG-T 158 MHEV?
En 2024 Nissan Qashqai 2024 1.3 DIG-T 158 MHEV har 158 PS / 156 bhp / 116 kW.
Hur mycket väger en Nissan Qashqai 2024 1.3 DIG-T 158 MHEV?
Nissan Qashqai 2024 1.3 DIG-T 158 MHEV väger 1420 Kg / 3131 lbs.
Vad är bränsleförbrukningen för Nissan Qashqai 2024 1.3 DIG-T 158 MHEV?
Nissan Qashqai 2024 1.3 DIG-T 158 MHEV bränsleförbrukning är 28 MPG / 8.5 L/100 km / 33 MPG UK Låg WLTP / 38 MPG / 6.2 L/100 km / 46 MPG UK Medelhög WLTP / 44 MPG / 5.4 L/100 km / 52 MPG UK Hög WLTP / 37 MPG / 6.4 L/100 km / 44 MPG UK Extra hög WLTP / 37 MPG / 6.3 L/100 km / 45 MPG UK Blandad körning WLTP.
Vad är Nissan Qashqai 2024 1.3 DIG-T 158 MHEV elräckvidd?
Nissan Qashqai 2024 1.3 DIG-T 158 MHEV elräckvidd är .



-(ab-09-22)-1.jpg)


