Genesis G90 SWB 2021 3.5T V6 e-S/C Automatic 5-seat Specifikationer
(2022 - ) - år 2022, 2023, 2024, 2025, 2026Huvudspecifikationer
Mild Hybrid / Bensin
211.8 cu-in
3470 cm3
3470 cm3
V 6
409 HP
415 PS / 305 kW
415 PS / 305 kW
404 lb-ft
549 Nm
549 Nm
155 Mph
250 km/h
250 km/h
|
|
| Generation : | G90 (RS4) - 2021 New Model |
| Kaross : | Sedan |
| Num. av Dörrar : | 4 dörrar |
|
|
| Motorkonfiguration : | V 6 |
| Motorkod : | G6DV |
| Bränsle : | Mild Hybrid / Bensin |
| Bränslesystem : | Direct Injection |
| Motorupphängning : | Längsgående |
| Motorposition : | Främre |
| Motorvolym : | 211.8 cu-in / 3470 cm3 |
| Cylinderdiameter x Slaglängd : |
3.62 x 3.43 tum 92.0 x 87.0 mm |
| Ventiler : | 24 ventiler |
| Överladdning : | Turbo + Compressor |
| Kompressionsförhållande : | 11.0 |
| Hästkrafter : |
409 HP / 415 PS / 305 kW @ 5800 v/min |
| Vridmoment : |
404 lb-ft / 549 Nm @ 1300-4500 v/min |
| Drivlina : | RWD |
| Växellåda : |
8 hastigheter Automatic
|
|
|
| Systemeffekt : | 409 HP / 415 PS / 305 kW |
| Totalt Vridmoment : | 404 lb-ft / 549 Nm |
|
|
| Bränsleförbrukning - Stadskörning NEDC : |
18 MPG 12.8 L/100 km 22 MPG UK |
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning NEDC : |
26 MPG 8.9 L/100 km 32 MPG UK |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning NEDC : |
22 MPG 10.9 L/100 km 26 MPG UK |
| Räckvidd : | 416 miles / 669 km |
| Tankvolym : |
19.3 gallons 73 L 16.1 UK gallons |
|
|
| Batterispänning : | 48 V |
| CO2 utsläpp : | 188 g/km (Genesis) |
| Katalysator : | Particle Filter |
|
|
| Topphastighet : | 155 Mph / 250 km/h |
| Acceleration 0 till 100 km / h (0-62 mph) : | - s |
|
|
| Axelavstånd : | 125.2 tum / 318.0 cm |
| Längd : | 207.68 tum / 527.5 cm |
| Bredd : | 75.98 tum / 193.0 cm |
| Bredd med speglar : | 85.59 tum / 217.4 cm |
| Höjd : | 58.66 tum / 149.0 cm |
| Spårbredd fram : | 65.16 tum / 165.5 cm |
| Spårbredd bak : | 65.35 tum / 166.0 cm |
| Cx : | - |
| Vikt : | 4795 lbs / 2175 kg |
| Vikt / Hästkrafter Förhållandet : | 5.2 kg/hp |
|
|
| Antal sittplatser : | 5 platser |
| Bagageutrymme : | 13 cu-ft / 368 L |
|
|||
| Frambromsar : |
Vent skivor (- tum / - mm) |
||
| Bakbromsar : |
Vent skivor (- tum / - mm) |
||
| Framdäcken : | 245/45 R20 | ||
| Bakdäck : | 245/45 R20 | ||
| Svängdiameter : | 37.1 feet / 11.3 m | ||
| Framvagnsupphängning : | Pneumatic-Air | ||
| Bakvagnsupphängning : | Pneumatic-Air | ||







-29.jpg)

