Ford Galaxy II Trend 2.0 TDCi 163HP Specifikationer
(2009 - 2014) - år 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014Huvudspecifikationer
1997 cm3
163 PS / 120 kW
340 Nm
203 km/h
|
|
| Generation : | Galaxy 2 |
| Kaross : | - |
| Num. av Dörrar : | 5 dörrar |
|
|
| Motorkonfiguration : | Regelbundna 4 |
| Motorkod : | - |
| Bränsle : | Diesel |
| Motorupphängning : | Transversell |
| Motorvolym : | 121.9 cu-in / 1997 cm3 |
| Cylinderdiameter x Slaglängd : |
3.35 x 3.46 tum 85 x 88 mm |
| Ventiler : | 16 ventiler |
| Överladdning : | Turbo (TGV) + Intercooler |
| Kompressionsförhållande : | 17.9 |
| Hästkrafter : |
161 HP / 163 PS / 120 kW @ 3750 v/min |
| Vridmoment : |
250 lb-ft / 340 Nm @ 2000-3250 v/min |
| Drivlina : | FWD |
| Växellåda : |
6 hastigheter Manual
|
|
|
| Bränsleförbrukning - Stadskörning NEDC : |
33 MPG 7.2 L/100 km 39 MPG UK |
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning NEDC : |
48 MPG 4.9 L/100 km 58 MPG UK |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning NEDC : |
41 MPG 5.7 L/100 km 50 MPG UK |
| Räckvidd : | 763 miles / 1228 km |
| Tankvolym : |
18.5 gallons 70 L 15.4 UK gallons |
| CO2 utsläpp : | 152 g/km (Ford) |
Ford Galaxy II Trend 2.0 TDCi 163HP Safety Ratings |
|
| Euro NCAP |
Ford Galaxy II Trend 2.0 TDCi 163HP
Euro NCAP Safety Rating
Adult: Pedestrian: Child: 5 of 5 2 of 5 4 of 5
Tested on: 2006
|
|
|
| Topphastighet : | 126 Mph / 203 km/h |
| Acceleration 0 till 100 km / h (0-62 mph) : | 9.8 s |
|
|
| Axelavstånd : | 112.2 tum / 285.0 cm |
| Längd : | 189.72 tum / 481.9 cm |
| Bredd : | 74.17 tum / 188.4 cm |
| Höjd : | 71.3 tum / 181.1 cm |
| Cx : | 0.314 |
| Vikt : | 3821 lbs / 1733 kg |
| Vikt / Hästkrafter Förhållandet : | 10.6 kg/hp |
|
|
| Antal sittplatser : | 7 platser |
| Bagageutrymme : | från 29.3 cu-ft / 830 L |
|
|||
| Frambromsar : |
Vent skivor (11.81 tum / 300 mm) |
||
| Bakbromsar : |
Skivor (11.02 tum / 280 mm) |
||
| Framdäcken : | 215/60 R16 | ||
| Bakdäck : | 215/60 R16 | ||
| Framvagnsupphängning : | Independent MacPherson struts. Coil springs. Anti-roll bar. | ||
| Bakvagnsupphängning : | Independent. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
Hur snabbt går en Ford Galaxy II Trend 2.0 TDCi 163HP?
Ford Galaxy II Trend 2.0 TDCi 163HP kan nå 0 till 100 km/h (0 till 62 mph) på 9.8 sekunder och har en topphastighet på 203 km/h / 126 mph.
Hur många hästkrafter (hp) har en 2009 Ford Galaxy II Trend 2.0 TDCi 163HP?
En 2009 Ford Galaxy II Trend 2.0 TDCi 163HP har 163 PS / 161 bhp / 120 kW.
Hur mycket väger en Ford Galaxy II Trend 2.0 TDCi 163HP?
Ford Galaxy II Trend 2.0 TDCi 163HP väger 1733 Kg / 3821 lbs.
Vad är bränsleförbrukningen för Ford Galaxy II Trend 2.0 TDCi 163HP?
Ford Galaxy II Trend 2.0 TDCi 163HP bränsleförbrukning är Stadskörning NEDC 33 MPG / 7.2 L/100 km / 39 MPG UK / Landsvägskörning NEDC 48 MPG / 4.9 L/100 km / 58 MPG UK / Blandad körning NEDC 41 MPG / 5.7 L/100 km / 50 MPG UK.
Vilken motor har Ford Galaxy II Trend 2.0 TDCi 163HP?
Ford Galaxy II Trend 2.0 TDCi 163HP har en Regelbundna 4, Diesel motor med 1997 cm3 / 121.9 cu-in kapacitet.










