Ferrari F80 V6 Hybrid Specifikationer
(2024 - ) - år 2024, 2025, 2026Huvudspecifikationer
Plug-in Hybrid / Bensin
182.6 cu-in
2992 cm3
2992 cm3
V 6
1184 HP
1200 PS / 883 kW
1200 PS / 883 kW
218 Mph
350 km/h
350 km/h
|
|
| Kaross : | Hypercar |
| Num. av Dörrar : | 2 dörrar |
|
|
| Motorkonfiguration : | V 6 |
| Motorkod : | F163CF |
| Bränsle : | Plug-in Hybrid / Bensin |
| Bränslesystem : | Direct Injection |
| Motorupphängning : | Längsgående |
| Motorposition : | Mid-motor |
| Motorvolym : | 182.6 cu-in / 2992 cm3 |
| Cylinderdiameter x Slaglängd : |
3.46 x 3.23 tum 88 x 82 mm |
| Ventiler : | 24 ventiler |
| Överladdning : | Turbo + Compressor |
| Kompressionsförhållande : | 9.5 |
| Hästkrafter : |
888 HP / 900 PS / 662 kW @ 8750 v/min |
| Vridmoment : |
626 lb-ft / 850 Nm @ 5550 v/min |
| Drivlina : | AWD |
| Växellåda : |
8 hastigheter Dualclutch Automatic
|
|
|
| Systemeffekt : | 1184 HP / 1200 PS / 883 kW |
| Totalt Vridmoment : | - lb-ft / - Nm |
| Elmotor total effekt : | 360 HP / 365 PS / 268 kW |
| Elmotor total vridmoment : | 211 lb-ft / 287 Nm |
| Number of electric engines: | 3 |
| Front Axle Electric Engine Power: | 140 HP / 142 PS / 104 kW |
| Front Axle Electric Engine Power: | 140 HP / 142 PS / 104 kW |
|
|
| Tankvolym : |
16.6 gallons 63.5 L 13.9 UK gallons |
|
|
| Batterispänning : | 860 V |
| Batterikapacitet : | 2.28 kWh |
| Utsläppsstandard : | Euro 6e |
| Katalysator : | Particle Filter |
|
|
| Topphastighet : | 218 Mph / 350 km/h |
| Bromsförmåga 0 till 60 mph (0 till 96 Km/h) : | 2.0 s |
| Acceleration 0 till 100 km / h (0-62 mph) : | 2.15 s |
| Acceleration 0 till 200 km / h (0-124 mph) : | 5.75 s |
|
|
| Axelavstånd : | 104.92 tum / 266.5 cm |
| Längd : | 190.55 tum / 484.0 cm |
| Bredd : | 81.1 tum / 206.0 cm |
| Höjd : | 44.8 tum / 113.8 cm |
| Spårbredd fram : | 66.97 tum / 170.1 cm |
| Spårbredd bak : | 65.35 tum / 166.0 cm |
| Cx : | - |
| Vikt : | 3362 lbs / 1525 kg |
| Vikt / Hästkrafter Förhållandet : | 1.3 kg/hp |
|
|
| Antal sittplatser : | 2 platser |
| Bagageutrymme : | - |
|
|||
| Frambromsar : |
Vent skivor (16.06 tum / 408 mm) |
||
| Bakbromsar : |
Vent skivor (15.35 tum / 390 mm) |
||
| Framdäcken : | 285/30 R20 | ||
| Bakdäck : | 345/30 R21 | ||
| Framvagnsupphängning : | Active suspension | ||
| Bakvagnsupphängning : | Active suspension | ||









