Alpina F02 7 Series LCI B7 Bi-Turbo LWB (North America) Specifikationer
(2012 - 2015) - år 2012, 2013, 2014, 2015
|
|
| Generation : | F01 / F02 LCI |
| Kaross : | Sedan |
| Num. av Dörrar : | 4 dörrar |
|
|
| Motorkonfiguration : | V 8 |
| Motorkod : | M2 |
| Bränsle : | Bensin |
| Bränslesystem : | Direct Injection |
| Motorupphängning : | Längsgående |
| Motorposition : | Främre |
| Motorvolym : | 268.2 cu-in / 4395 cm3 |
| Cylinderdiameter x Slaglängd : |
3.5 x 3.48 tum 89.0 x 88.3 mm |
| Ventiler : | 32 ventiler |
| Överladdning : | Bi-Turbo |
| Hästkrafter : |
540 HP / 547 PS / 402 kW @ 5200 - 6250 v/min |
| Vridmoment : |
538 lb-ft / 730 Nm @ 2800 - 5000 v/min |
| Drivlina : | RWD |
| Växellåda : |
8 hastigheter Automatic
|
|
|
| Bränsleförbrukning - EPA motorväg (2008 - ): |
24 MPG 29 MPG UK 9.8 L/100 km |
| Bränsleförbrukning - EPA Stadskörning (2008 - ): |
16 MPG 19 MPG UK 14.7 L/100 km |
| Bränsleförbrukning - EPA Blandad körning (2008 - ): |
19 MPG 23 MPG UK 12.4 L/100 km |
| Räckvidd (EPA): | 401 miles / 645 km |
| Tankvolym : |
21.1 gallons 80 L 17.6 UK gallons |
| Katalysator : | Yes, with Lamda-Sensor |
|
|
| Topphastighet : | 194 Mph / 312 km/h |
| Bromsförmåga 0 till 60 mph (0 till 96 Km/h) : | 4.5 s |
| Acceleration 0 till 100 km / h (0-62 mph) : | 4.7 s |
|
|
| Axelavstånd : | 126.38 tum / 321.0 cm |
| Längd : | 205.98 tum / 523.2 cm |
| Bredd : | 74.88 tum / 190.2 cm |
| Höjd : | 58.43 tum / 148.4 cm |
| Cx : | - |
| Vikt : | 4810 lbs / 2182 kg |
| Vikt / Hästkrafter Förhållandet : | 4 kg/hp |
|
|
| Antal sittplatser : | 5 platser |
| Bagageutrymme : | - |
|
|||
| Frambromsar : |
Vent skivor (14.72 tum / 374 mm) |
||
| Bakbromsar : |
Vent skivor (14.57 tum / 370 mm) |
||
| Framdäcken : | 245/35 R21 | ||
| Bakdäck : | 285/30 R21 | ||
| Framvagnsupphängning : | Independent. Coil springs. Anti-roll bar. | ||
| Bakvagnsupphängning : | Independent. Pneumatic-Air. Anti-roll bar. | ||
Hur snabbt går en Alpina F02 7 Series LCI B7 Bi-Turbo LWB (North America)?
Alpina F02 7 Series LCI B7 Bi-Turbo LWB (North America) kan nå 0 till 100 km/h (0 till 62 mph) på 4.7 sekunder och 0 till 96 km/h (0 till 60 mph) på 4.5 sekunder, med en topphastighet på 312 km/h / 194 mph.
Hur många hästkrafter (hp) har en 2012 Alpina F02 7 Series LCI B7 Bi-Turbo LWB (North America)?
En 2012 Alpina F02 7 Series LCI B7 Bi-Turbo LWB (North America) har 547 PS / 540 bhp / 402 kW.
Hur mycket väger en Alpina F02 7 Series LCI B7 Bi-Turbo LWB (North America)?
Alpina F02 7 Series LCI B7 Bi-Turbo LWB (North America) väger 2182 Kg / 4810 lbs.
Vad är bränsleförbrukningen för Alpina F02 7 Series LCI B7 Bi-Turbo LWB (North America)?
Alpina F02 7 Series LCI B7 Bi-Turbo LWB (North America) bränsleförbrukning är .
Vilken motor har Alpina F02 7 Series LCI B7 Bi-Turbo LWB (North America)?
Alpina F02 7 Series LCI B7 Bi-Turbo LWB (North America) har en V 8, Bensin motor med 4395 cm3 / 268.2 cu-in kapacitet.








-2.jpg)
