Alpina F02 7 Series B7 Bi-Turbo L xDrive (North America) Specifikationer
(2011 - 2012) - år 2011, 2012
|
|
| Generation : | F01 / F02 |
| Kaross : | Sedan |
| Num. av Dörrar : | 4 dörrar |
|
|
| Motorkonfiguration : | V 8 |
| Motorkod : | M1 |
| Bränsle : | Bensin |
| Bränslesystem : | Direct Injection |
| Motorupphängning : | Längsgående |
| Motorposition : | Främre |
| Motorvolym : | 268.2 cu-in / 4395 cm3 |
| Cylinderdiameter x Slaglängd : |
3.5 x 3.48 tum 89.0 x 88.3 mm |
| Ventiler : | 32 ventiler |
| Överladdning : | Bi-Turbo |
| Hästkrafter : |
500 HP / 507 PS / 373 kW @ 5500 v/min |
| Vridmoment : |
516 lb-ft / 700 Nm @ 3000 - 4700 v/min |
| Drivlina : | AWD |
| Växellåda : |
6 hastigheter Automatic
|
|
|
| Bränsleförbrukning - EPA motorväg (2008 - ): |
20 MPG 24 MPG UK 11.8 L/100 km |
| Bränsleförbrukning - EPA Stadskörning (2008 - ): |
14 MPG 17 MPG UK 16.8 L/100 km |
| Bränsleförbrukning - EPA Blandad körning (2008 - ): |
16 MPG 19 MPG UK 14.7 L/100 km |
| Räckvidd (EPA): | 347 miles / 558 km |
| Tankvolym : |
21.7 gallons 82 L 18 UK gallons |
| Katalysator : | Yes, with Lamda-Sensor |
|
|
| Topphastighet : | 174 Mph / 280 km/h |
| Bromsförmåga 0 till 60 mph (0 till 96 Km/h) : | 4.6 s |
| Acceleration 0 till 100 km / h (0-62 mph) : | 4.8 s |
|
|
| Axelavstånd : | 126.38 tum / 321.0 cm |
| Längd : | 205.79 tum / 522.7 cm |
| Bredd : | 74.88 tum / 190.2 cm |
| Höjd : | 58.82 tum / 149.4 cm |
| Cx : | 0.32 |
| Vikt : | 4861 lbs / 2205 kg |
| Vikt / Hästkrafter Förhållandet : | 4.3 kg/hp |
|
|
| Antal sittplatser : | 5 platser |
| Bagageutrymme : | - |
|
|||
| Frambromsar : |
Vent skivor (14.72 tum / 374 mm) |
||
| Bakbromsar : |
Vent skivor (14.57 tum / 370 mm) |
||
| Framdäcken : | 245/35 R21 | ||
| Bakdäck : | 285/30 R21 | ||
| Framvagnsupphängning : | Independent. Coil springs. Anti-roll bar. | ||
| Bakvagnsupphängning : | Independent. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
Hur snabbt går en Alpina F02 7 Series B7 Bi-Turbo L xDrive (North America)?
Alpina F02 7 Series B7 Bi-Turbo L xDrive (North America) kan nå 0 till 100 km/h (0 till 62 mph) på 4.8 sekunder och 0 till 96 km/h (0 till 60 mph) på 4.6 sekunder, med en topphastighet på 280 km/h / 174 mph.
Hur många hästkrafter (hp) har en 2011 Alpina F02 7 Series B7 Bi-Turbo L xDrive (North America)?
En 2011 Alpina F02 7 Series B7 Bi-Turbo L xDrive (North America) har 507 PS / 500 bhp / 373 kW.
Hur mycket väger en Alpina F02 7 Series B7 Bi-Turbo L xDrive (North America)?
Alpina F02 7 Series B7 Bi-Turbo L xDrive (North America) väger 2205 Kg / 4861 lbs.
Vad är bränsleförbrukningen för Alpina F02 7 Series B7 Bi-Turbo L xDrive (North America)?
Alpina F02 7 Series B7 Bi-Turbo L xDrive (North America) bränsleförbrukning är .
Vilken motor har Alpina F02 7 Series B7 Bi-Turbo L xDrive (North America)?
Alpina F02 7 Series B7 Bi-Turbo L xDrive (North America) har en V 8, Bensin motor med 4395 cm3 / 268.2 cu-in kapacitet.









