Yamaha Zuma 50F Specs
(2012)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
132 MPG
1.78 L/100 km
159 MPG UK
1.78 L/100 km
159 MPG UK
Automatic
205 lbs
/ 93.0 kg
/ 93.0 kg
Yamaha Zuma 50F General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha Zuma 50F |
| Start year | 2012 |
| Year | 2012 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | 12 months limited factory warranty |
Yamaha Zuma 50F Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,278 mm (50.3 inches) |
| Length | 1,854 mm (73.0 inches) |
| Width | 732 mm (28.8 inches) |
| Height | 1,095 mm (43.1 inches) |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 112 mm (4.4 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/90-10 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 120/90-10 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 93.0 kg (205.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 4.54 litres (1.20 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Swingarm |
| Rear Suspension Travel | - |
Yamaha Zuma 50F Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 38.0 x 43.6 mm (1.5 x 1.7 inches) |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | - |
| Driveline | V-belt |
Yamaha Zuma 50F Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 1.78 litres/100 km (56.2 km/l or 132.15 mpg) |
| CO2 emissions | 41.3 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Yamaha Zuma 50F Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | DC CDI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How tall (seat height) is a Yamaha Zuma 50F?
The Yamaha Zuma 50F seat height is 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Zuma 50F has?
The Yamaha Zuma 50F has Automatic gears.
The Yamaha Zuma 50F seat height is 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha Zuma 50F has?
The Yamaha Zuma 50F has Automatic gears.