Yamaha YZF-R6 Specs
(2009)
Key Specs
In-line four, four-stroke
40 MPG
5.88 L/100 km
48 MPG UK
5.88 L/100 km
48 MPG UK
6-speed
412 lbs
/ 187.8 kg
/ 187.8 kg
Yamaha YZF-R6 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha YZF-R6 |
| Start year | 2009 |
| Year | 2009 |
| Category | Naked |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha YZF-R6 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,379 mm (54.3 inches) |
| Length | 2,040 mm (80.3 inches) |
| Width | 701 mm (27.6 inches) |
| Height | 1,100 mm (43.3 inches) |
| Seat Height | 851 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | 97 mm (3.8 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 180/55-ZR17 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 310 mm (12.2 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 187.8 kg (414.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 17.41 litres (4.60 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | 41mm inverted fork |
| Front Suspension Travel | 102 mm (4.0 inches) |
| Rear Suspension | Single shock |
| Rear Suspension Travel | 102 mm (4.0 inches) |
Yamaha YZF-R6 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | In-line four, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Fuel Injection with YCC-T and YCC-I |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 599.00 ccm (36.55 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 67.0 x 42.5 mm (2.6 x 1.7 inches) |
| Compression Ratio | 13.1:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | 3.40 litres (3.59 quarts) |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha YZF-R6 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 5.88 litres/100 km (17.0 km/l or 40.00 mpg) |
| CO2 emissions | 136.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Yamaha YZF-R6 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCI: Transistor Controlled Ignition |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How tall (seat height) is a Yamaha YZF-R6?
The Yamaha YZF-R6 seat height is 851 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha YZF-R6 has?
The Yamaha YZF-R6 has 6 gears.
The Yamaha YZF-R6 seat height is 851 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Yamaha YZF-R6 has?
The Yamaha YZF-R6 has 6 gears.