Yamaha YZF-R6 Specs
(2002)
Key Specs
In-line four, four-stroke
118 HP
120.00 PS / 88 kW
120.00 PS / 88 kW
Yamaha YZF-R6 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha YZF-R6 |
| Start year | 2002 |
| Year | 2002 |
| Category | Sport |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha YZF-R6 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,380 mm (54.3 inches) |
| Length | 2,025 mm (79.7 inches) |
| Width | 690 mm (27.2 inches) |
| Height | 1,105 mm (43.5 inches) |
| Seat Height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/60-ZR17 55W |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 180/55-ZR17 73W |
| Front brakes | Dual disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 295 mm (11.6 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 168.0 kg (370.4 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.7143 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | - |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | 120 mm (4.7 inches) |
Yamaha YZF-R6 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | In-line four, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 600.00 ccm (36.61 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 65.5 x 44.5 mm (2.6 x 1.8 inches) |
| Compression Ratio | 12.4:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 120.00 HP (87.6 kW) @ 13000 RPM |
| Maximum torque | 68.10 Nm (6.9 kgf-m or 50.2 ft.lbs) @ 11500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Yamaha YZF-R6 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha YZF-R6 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha YZF-R6 has?
The Yamaha YZF-R6 has 120.00 HP (87.6 kW) @ 13000 RPM.
How much does a Yamaha YZF-R6 weighs?
The Yamaha YZF-R6 weighs 168.0 kg (370.4 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha YZF-R6?
The Yamaha YZF-R6 seat height is 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting.
The Yamaha YZF-R6 has 120.00 HP (87.6 kW) @ 13000 RPM.
How much does a Yamaha YZF-R6 weighs?
The Yamaha YZF-R6 weighs 168.0 kg (370.4 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha YZF-R6?
The Yamaha YZF-R6 seat height is 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting.