Yamaha YZF-R125 Specs
(2008)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
15 HP
14.75 PS / 11 kW
14.75 PS / 11 kW
Yamaha YZF-R125 General Information |
|
| Brand | Yamaha |
| Model | Yamaha YZF-R125 |
| Start year | 2008 |
| Year | 2008 |
| Category | Sport |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Yamaha YZF-R125 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Steel Deltabox |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,355 mm (53.3 inches) |
| Length | 2,015 mm (79.3 inches) |
| Width | 660 mm (26.0 inches) |
| Height | 970 mm (38.2 inches) |
| Seat Height | 818 mm (32.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 155 mm (6.1 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 100/80-M17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 130/70-M17 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 292 mm (11.5 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 230 mm (9.1 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 126.5 kg (278.9 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.1166 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 13.80 litres (3.65 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic forks |
| Front Suspension Travel | 110 mm (4.3 inches) |
| Rear Suspension | Swingarm (monocross) |
| Rear Suspension Travel | 95 mm (3.7 inches) |
Yamaha YZF-R125 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 124.66 ccm (7.61 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 52.0 x 58.6 mm (2.0 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 14.75 HP (10.8 kW) @ 8750 RPM |
| Maximum torque | 12.24 Nm (1.2 kgf-m or 9.0 ft.lbs) @ 8750 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet, multiple-disc coil spring |
| Driveline | - |
Yamaha YZF-R125 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Yamaha YZF-R125 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | TCI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Yamaha YZF-R125 has?
The Yamaha YZF-R125 has 14.75 HP (10.8 kW) @ 8750 RPM.
How much does a Yamaha YZF-R125 weighs?
The Yamaha YZF-R125 weighs 126.5 kg (278.9 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha YZF-R125?
The Yamaha YZF-R125 seat height is 818 mm (32.2 inches) If adjustable, lowest setting.
The Yamaha YZF-R125 has 14.75 HP (10.8 kW) @ 8750 RPM.
How much does a Yamaha YZF-R125 weighs?
The Yamaha YZF-R125 weighs 126.5 kg (278.9 pounds).
How tall (seat height) is a Yamaha YZF-R125?
The Yamaha YZF-R125 seat height is 818 mm (32.2 inches) If adjustable, lowest setting.